Google+

Yüksek Okula Yüksek Öneri

Kastamonu Üniversitesi 2006 tarihinde açıldı. Üniversite kurulur, kurulmaz Çatalzeytin dışında her ilçede üniversite rüzgarları esmeye başladı.

Yüksekokul dernekleri kuruldu., yer tesbitleri yapıldı, projeler çizildi, paralar toplandı.

Üniversiteye bağlı olarak “Yüksekokul” ya da “Fakültenin” Çatalzeytin’de açılması yaşamsal önem taşımakta. Su gibi, güneş gibi. Çatalzeytin ilçeliğini kaptırmak     istemiyorsa MYO/FAKÜLTE konusuna can simidi gibi sarılmak zorundadır. Bir yüksekokulun kurulmasıyla turizm hedefimiz de kendiliğinden büyüyecektir.

Çünkü ÜNİVERSİTE havası, sosyal, kültürel hareketi yükseltir, ekonomik canlılık yaratır. Doğal olarak ilçe nüfusumuzun artması/ öğrenci ile genç nüfus grafiğini yükseltmesi çok olumlu sonuçlar doğurur.

Bizim için bu denli önemli bir konuda ilçede ve ilçe dışında yaşayan Çatalzeytinlilerden bir ses çıkmadı. Üstelik bu konu Çatalzeytin Mektubu’nun 30 Nisan 2009 tarihli sayısında “Yüksekokul Konusunda Somut Adım Yok” başlığı ile manşetten verilmişti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Bahri GÖKÇEBAY “Elini çabuk tutan, kazanır.” diyor. Bu mesajı dikkate almak zorundayız. Atalarımız “Demir tavında dövülür.”  demişler…

MYO’yu istemek yetmiyor. Çünkü yerini binasını hazırlamak gerekiyor. Her ile üniversite açıldı, yeterli ödenek yok.

Geçen yaz sonu Belediye Başkanı Musa İhsan UĞUZ, AKP İlçe Başkanı Sinan KARADAĞ, İl Genel Meclisi Üyeleri Birol BOZKURT, Hüseyin Tolga İNCE ve benim katıldığım mini toplantıda konuyu görüştük.

Başkan UĞUZ, futbol sahasının Kavakören köyü Akçay yatağındaki alana taşınacağını, mevcut futbol sahasının Belediye tarafından yapılan sosyal tesis binasıyla birlikte Yüksekokul için Kastamonu Üniversitesine vermeyi planladığını söyledi. UĞUZ’un planı çok uzun süreç gerektiriyor.

Önce mahkemelerden arsalarla ilgili kararlar çıkacak. Kaç yıl sürer, bilinmez. MYO için UĞUZ’un seçtiği yeri, üniversite uygun bulacak mı ?

Yer uygun bulunursa MYO için istenilen binalar hangi parayla yapılacak ? Trilyonları kim toplayacak ?

Hızlı davranmazsak Yüksekokul sevdamız uçar gider.

Herkes sussa da … Devletimiz ve Çatalzeytin halkının yararına olan Yüksekokul konusundaki önerimi yüreklilikle dile getireceğim.

Ben Başkan UĞUZ’un planını hızlandıracak bir öneri sunacağım. Futbol sahası yanındaki Belediye sosyal tesis binasını tahsisle değil tapusuyla Eminet Genel Müdürlüğüne verelim. Polisin ilçemizden gitmemesi için her önlemi alalım. Polis Teşkilatının ilçemizdeki yerini sağlamlaştıralım.Polis kesinlikle gitmemek üzere MYO’nun gelişi için Çelebilerdeki şimdi PEM’in kullandığı YİBO binalarını da Meslek Yüksek Okulu açılmak üzere üniversiteye verelim.

Bizim için en gerçekçi en kestirme MYO açma yolu budur. Çatalzeytin’de yaşayan, Çatalzeytin’i düşünen herkesin ilgisine, bilgisine sunuyorum.

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...