Google+

Yeşili ve Doğayı Katledenler Lanetlenmiştir.

Çatalzeytin doğasına saldırılar ard arda devam ediyor.

Şimdiye kadar Kastamonu İdare Mahkemesine doğamızı korumak için 2 yıl içinde 2 dava açtık.

Birincisi Akçay'a yapılacak Hidro Elektrik Santralının (HES) iptali davası, İkincisi Epçeler Köyü sınırları içinde çalıştırılmak istenen Yenicuma taş kırma ve eleme tesisinin iptali için açılan dava.

Bunlar yetmezmiş gibi doğa düşmanlarının Çatalzeytin doğasına saldırılarına yenileri ekleniyor.

18 Kasım Cuma günü Karacakaya Köyü Muhtarı Sami Altundal ziyaretime geldi. Ceketinden 2 sayfa evrak çıkardı. Akçay'ın kolu Karacakaya çayına çevremizde adı sanı bilinmeyen Zengibar firması tarafından taş kırma ve eleme tesisi kurulmak isteniyordu. Karacakaya ile Sökü köyleri arasında hâzineye ait bir alan seçilmişti. ÇED raporu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuştu.

Daha sonra bu konuda Sökü Köyü Muhtarı Muzaffer Öztürk ve Hacıreis Köyü Muhtarı Mehmet Ünal bana gelerek bilgi verdiler.

Aynı gün aldığım ikinci haberle sarsıldım. Kültür Turizm ve DSİ Bölge Müdürlüğünden gelen ekip Konaklı Köyü sınırları içinde 160 bin metreküp kapasiteli kireç taşının işletmeye açılması için yapılan başvuruyu yerinde incelediler.

Ekip ilçeye habersiz gelmişti. Konaklı Köyü Muhtarı Ramazan Topçu'nun olaydan haberi yoktu, inceleme çalışması sırasında da köyde değildi. Düşündüm... Düşündükçe ilçemizin geleceği, kültür ve turizm, planlarımız, hayallerimiz aklıma geldi. Akçay'dan sonra şimdi de Ginolu. Sit alanı ilan edilen tarih hazinamiz Ginolu'nun hemen üstünde taş ocağı çalıştırılmak isteniyor. İlçede yaşayanlara sorulmuyor, hiçbir yetkiliye bilgi verilmiyor.

Kültür, turizm, tarih hiçe sayılıyor.

Hedef sadece para...

Doğa, çevre, sağlık da kimsenin umurunda değil.

Böylesi denk gelmez. Aynı gün Show Tv'de Saba Tümer'in programında din adamı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk konuşuyor.

"Yeşili ve doğayı katledenler lanetlenmiştir."

 


MESUT KENAN ERGÜN
İstanbul değil, o bir Kastamonu beyefendisiydi. insanı severdi, doğayı severdi.

Çok sevdiğim, çok değer verdiğim bir insandı, Mesut Kenan Ergün.

Saygın bir kişiydi, kibardı. Bir olayı iyi irdelerdi.

18 Kasım'da Kastamonu Açıksöz ve Sözcü gazetelerinde okudum acı haberi. Mesut Ağabey, çok sevdiği Atatürk gibi Kasım ayında veda ediyordu biz dostlarına. 17 Kasım 2011'de 77 yaşında vefat eden Ergün hukuk adamıydı. Bilecik ve Erzincan'da Başsavcılık yaptı. Emekli oldu, memleketi Kastamonu'ya yerleşti. Avukatlık yaparak topluma hizmetim sürdürdü.

Bir dönem SHP İl Başkanlığı yaptı. SHP Çatalzeytin İlçe Başkanı olarak beraber politika yaptık. Parti içi demokrasinin işlediği düşüncelere saygı gösterildiği ne güzel günler yaşadık.

Mesut Ağabey rahat uyu...

Dostlarının gönlünde hep yaşayacaksın.ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÖĞRETMENLER
01 Kasım 1928'de TBMM, Arap Alfabesi yerine Latin Alfabesini kabul etti. Yeni Türk Alfabesini öğretmek için Millet Mektepleri açıldı. Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım 1981 tarihinden beri Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

12 Eylül 1980'de askeri darbe oldu. Milli Eğitim Bakam olan Haşan Sağlam Paşa, Öğretmenler Gününü başlatan bakandır. O tarihten beri bayramlar ve resmi programlar askeri sunumla yapılıyor. Bir alışkanlıktır gidiyor. Sunumlar 30 yıldır sivilleşemedi, "Arz ederim"'den kurtulamadı.

Düşünebiliyor musunuz ? Okuma - yazma oranı çok düşük olan bugünkü iletişim olanaklarından yoksun bir ülkede 3 ayda Harf Devrimi uygulamaya konulmuş. Arapça basılan gazeteler bir anda yeni Türkçe harflerle basılmış. Dünyada Harf Devrimini en kısa zamanda gerçekleştiren ülke Türkiye'dir.

24 Kasım'da Lise'deki Öğretmenler Günü programı özeldi, güzeldi.

Çelenk koyma ve kutlama programını Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Tursun öğrencileri ile uyum içinde başarı ile sundu.

Çiçeği burnunda öğretmen Asuman Aydın, mesleğe yeni girmiş öğretmenler adına çok anlamlı kısa ve öz bir konuşma yaptı. Şiir okur gibi tonu, vurgusu güzel bir konuşmaydı.

İlçe Milli Eğitim Mustafa Kalafat'ın, Emekli Öğretmen Ahmet Özcan'm konuşmaları verilen mesajlar ile doyurucuydu.

Şiir okuyan, oratoryo sunan öğrenciler görevlerim iyi yaptılar. Öğretmenleri onları çalıştırmış, emek vermişti.

Lise öğrencileri Nazmiye Çetinkaya ve Esra Arslan "Dünyanın Bütün Çiçekleri" adlı şiiri anlamını bilerek okudular.

Meslekte bir yılını dolduran öğretmenler içtenlikle yemin ettiler.

Yaptığım tespite göre 24 Kasım'da Çatalzeytin ilçesinde yöneticiler dahil 58 öğretmen görev yapıyor. (Yunus Emre'de 31, Paşalı'da 12, Lise'de 11, Milli Eğitim'de 1, Halk Eğitim'de 2, Öğretmenevi'nde 1)

Çok genç öğretmen kadrosuna sahibiz. Enerji dolu öğretmenlerimizin deneyime de gereksinimleri var. Çalıştıkça deneyim sahibi olacaklar. Deneyim çevre ile bütünleşerek, iletişim kurarak çoğalır.

Genç meslektaşlarım alınmasınlar. Çevreye dargın gibiler. Bilgisayar dünyasından biraz çıkıp çevre ile iletişim kursunlar. İlçede görev yapan öğretmenler birbirlerini tanımıyorlar, halktan kopuklar.

Bu öğretmenler gününde çalışan öğretmenler ile emekli öğretmenler bir yemekte buluşmalıydı.

Öğretmenin çalışanı, emeklisi bir potada olmalı. Eğitimde deneyimin yeri büyük, kazanılması da kolay değil.

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...