Google+

Yerel Ürünlerimiz

Çatalzeytin'e tutkum, Karadeniz'in dalgası gibi delicesine.

Güzelliklerimizin bozulmasına, üstüne toz konmasına hiç tahammülüm yok.

Yöremizin gizi, gücü doğallığında saklı. Herşeyden önce doğamıza sahip çıkmak, korumak gerekiyor.

Bozulmamış doğamız sayesinde Çatalzeytin'de yetişen tüm sebze ve meyveler organik.

HES'lerin yapılmasına dur diyerek, derelerimize sahip çıkarsak, doğal ürünlerle beslenmeye devam ederiz. Aksi takdirde halimiz duman olur. Yetiştirdiğimiz ve doğadan topladığımız yerel ürünlerimiz bir çırpıda sayılamayacak kadar çok.

Armağan edebileceğim yöremiz ürünlerini araştırıp sıraladım.

Poşetleyip, etiketlediğim ürünlerimiz: Fındık, ceviz, ıhlamur, ev makarnası, kestane, tereyağı, fındık şekeri, defne yaprağı, dut pekmezi...

Tespit ettiğim diğer ürünlerimiz: Böğürtlen şurubu, kızılcık pekmezi, kızılcık turşusu, kızılcık tarhanası, kuskus, tarhana, mantar turşusu, hodan, müzmüldek, ahududu, bilyedin.

Geven Kestanesi

Toplanan kestane geven halinde toprak kuyuya indirilir. Üstü örtülür. İstenildiği zaman kuyudan alınarak tazeliği bozulmadan yenir.


Fati Sönmez Cuma pazarında ürünlerini satarken.


İlçemize 30 km mesafede Ayıkovduk Yaylası altında ki Hacıreissökü köyünden Fati Sönmez 07 Ocak'ta Cuma Pazarına geven kestanesi getirdi. Kg'ı 5 TL'den satılan geven kestanesi kış ortasmda dalından koparılmış gibi taze ve leziz. Sönmez, Sekecek/Emecen'de yetiştirdiği marulun bağını 1 TL'den, karapancarın kg'ını 3 TL'den sattı.

Bu ürünleri kim bulabilir, kim yiyebilir ? Şimdi bulup pişiriyoruz. Akçay kurursa ne yaparız, düşünün...SÜLEYMAN MUSTAFAOĞLU'NDAN MEKTUP

Turizm Festival çalışmalarında büyük emekleri olan Eski Çatalzeytin Hakimi Süleyman Mustafaoğlu'ndan bir mektup aldım. Mudanya'dan bana mektup yazan Mustafaoğlu'na teşekkür ediyor, mektubunu aynen köşeme alıyorum.

"Sayın Emin Türkay ÖZTÜRK,
Evvela selam ve sevgilerimi sunar HES'ler konusundaki mücadeleniz dolayısıyla sizi kutlarım.

Biliyorsunuz bir Artvinli olarak HES'in mağdurlarının başında geliyoruz. Artvin'de 169 derede HES yapılıyor. Ardanuçlu Nazime YILDIRIM'ın söylediği gibi Dereleri satıyorlar, bizi susuz bırakıyorlar." Borçka'nın el değmemiş tabiat harikası Maçael vadisini kurutuyorlar. Biliyorsunuz orada Kafkas arısının yozlaşmamış, ırkı yetişiyor. Yüzlerce çeşit orijinal bitki ve canlı börtü böcek yaşıyor. 3-5 kişiyi zengin edeceğiz diye bütün bunun gibi vadiler kurutuluyor yok ediliyor.

Benim de Çoruh vadisindeki köyüm HES suları altında kalacak diye istimlak edildi. Yerleşim yeri gösterilmeden, 3-5 kuruş verip tüm Çoruh vadisini boşalttılar. Akdeniz ikliminin tüm bitki ve hayvan varlığını barındıran vadi şimdi bomboş. Evimizden bizi kovdular, göçmen olduk.

Bu sebeplerle sizi çok iyi anlıyor ve mücadelenizi yakından takip edip, sizleri destekliyorum. Akçay'da 1, Inanya çayı'nda 2, Karacakaya çayı'nda 1, adet olmak üzere 4 adet HES çalışmasının yapılması Çatalzeytin için büyük bir yıkım. Çünkü yapılırken tabiatın tahrip olması bir yana, yapıldıktan sonra derede tabii olarak akan suyun, yatağından alınarak boru içinde başka tarafa akıtılmasıyla, dere yatağı ve civarındaki tüm canlı varlıklar ağaç, ot, börtü böcek ve av hayvanları yok olacaktır. Dereye bırakılacak su tamamen işletmecinin insafına bırakılmıştır. Bazı yerlerde mevcut suyun %13'ü dereye bırakılacak diye bildiriliyor. Bu %13 neye göre hesaplanmıştır. Suyun aktığı bölgede ne kadar hayvan var, ne kadar alan sulanıyor. Ne kadar nüfus bu sulardan yararlanıyor ? Bunları kim hesaplamış ? Aynca her an dereye bırakılan suyun %13 olup olmadığını kim hesaplayacak, kun denetleyecek. Yoksa Rize'de olduğu gibi sadece Başbakan o bölgeye gidince mi dereye su bırakılacak ?

Bütün bu soruların cevabmı kinişe vermeden derelerimize, sularımıza el konuluyor. İleri demokrasi derken. Etiyopya ve Zanbiya kadar bile olamadığımız çok acı.

Bu vesile ile selam ve sevgiler."


HES TEŞEKKÜRÜ
Akçay HES için açtığımız iptal davasında mücadelemize destek olan, bize maddi katkı veren dostlara teşekkür ediyorum. HES davasıyla yakından ilginen okul arkadaşım Recep Demircan telefonla arayanak bilgi istedi. Yalnız olmadığımızı hissetirdi. Demircan'a içten ilgi ve desteği için teşekkür ediyorum.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...