Google+

Suçatı

        Suçatı, sevginin adı.
        Suçatı, özgürlük.
        Suçatı, yüreğimin sesi.
        Suçatı, Çatalzeytin doğasının aynası, kilit noktasıdır. Denize, derelere buradan açılır, yollar.... Çıkarın sevgi anahtarlarınızı...
        Suçatı, kaçar sahip çıkmazsak. Nazar değer suyuna.
        Eller değmesin... Suçatı, elden gitmesin...


 “Ciye” çalışmasıyla Çatalzeytin doğasıyla çok haşır neşir oldum. Taşını, toprağını, çiçeğini kokladım. Akçay’ın kollarını adım adım gezdim.

Çatak köyümüzün karşısında Türkeli ilçesinin Güneyçatak köyü var. Bu iki köyün sınırını Akçay çizer. Bir çizgi ile hem Çatalzeytin-Türkeli ilçelerini hem de Kastamonu-Sinop illerini ayırır Akçay. Bu noktada Güneyçatak’tan gelen kol ile Çatak’tan gelen kol kucaklaşırlar. 1 km aşağıda Sökü köyünden gelen çayın Akçay’a karıştığı nokta SUÇATI’dır.

Suçatı yüreğimi sızlatır, Suçatı yüreğimi kanatır. Günlerdir kendime “Çatalzeytin doğasını nasıl koruruz?” sorusunu soruyorum.

Nisan 2010 takvimindeki notlarıma bakıyorum.

06 Nisan 2010
Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünün Kastamonu’da 08 Nisan 2010’da Ginolu’da denize dolgu ihalesini iptal ettiğini öğrendim. Çatalzeytin doğası için “Oh” çektim.

 07 Nisan 2010
Kastamonu Çevre ve Orman Müdürlüğünün 02.04.2010 tarihli Akçay HES’e “ÇED raporuna gerek yoktur.” kararını öğrendim. HES yolu açıldığı için “Ah” dedim.

 11 Nisan 2010
Akçay’a HES yapmak için başvuru yapan firmanın sahibi Abdullah KOCATAŞ gazetemizi ziyarete geldi. KOCATAŞ’a     “Çatalzeytin Turizm hayallerimiz yıkılmasın” dedim. Ziyaretten sonra KOCATAŞ benden 2 adet Ciye aldı. Umarım Ciye’ler Abdullah KOCATAŞ’ı HES’ten vazgeçirir. Biz de tam soluk alırız Çatalzeytin doğasında. Betonlaşma kabusundan kurtuluruz.

14 Nisan 2010
Oba İnşaat, Karahan Kardeşlerden Akçay kıyısındaki 20 dönümlük Cumayanı Çiftliğini taşocağı ve beton santralı yapmak için satın aldı. Bu habere çok üzüldüm.

Çiftliğin pazarlığına Belediye Başkanı M.İhsan UĞUZ’un katkı vermesine bir anlam veremedim.

17 Nisan 2010
Harda Çayı kıyısında LPG İstasyonu inşaatı yüreğimi burktu. Mutlaka gerekliydi ama çay içinde bu tesisin doğaya zarar vereceği niçin düşünülmedi ? Başka yer mi yoktu ?

Şimdi bize düşen en büyük ve en önemli görev Çatalzeytin doğasını korumaktır.

Belediye Başkanı Musa İhsan UĞUZ’u 28 Nisan 2010’da makamında ziyaret ettim. Beni ziyadesiyle üzen, yüreğimi sızlatan, kanatan konuları Çatalzeytin doğasını konuştuk. Başkan UĞUZ bana “Çift şerit yol için Ginolu’da deniz dolgusuna sizden başka karşı çıkan var mı? Bir ikinci kişi söyleyin! “ dedi. Bu soruya güldüm. Kendisini tarihe havale ettiğimi söyledim.

Teknoloji var, çareler çok. Yol için denizi doldurmanın yanlışlığını ölünceye kadar yazıp savunacağım.

Belediyenin içmesuyu kaynakları, Çürükkaya ve Düğencideğirmeni mevkiinde Akçay yatağında. HES yapılırsa su kaynaklarının kuruyacağını anımsattığım UĞUZ’un yanıtı sevindiriciydi. “HES değil, kimse Belediyenin suyunu kesemez.” dedi. Dilerim bu sözler eyleme dönüşür. Hukuk mücadelesi verilirse gerçekten Belediyenin suyunu kimse kesemez. Akçay’a da HES yapılmaz, Çatalzeytin doğasına kimse zarar veremez.   

HES yapılmasını, Taş Ocağı ve Beton Santralı kurulmasını önleyemezsek Akçay, Akçay’lıktan çıkar... Akmayan, çağlamayan Kara Çay olur.

Her olayı yerinde görüp incelemek daha etkili oluyor. İstanbul Çatalzeytinliler Derneği Başkanı Ahmet GÜLER’e, Çatalzeytin Yardımsevenler Derneği Şube Başkanı Rüksan Yeni’ye, Sahil Yolu ve HES’leri yerinde görmek, göstermek amacıyla Karadeniz gezisi düzenlemelerini önerdim. Sivil Toplum Örgütleri böyle günler için vardır. İnsanları bilgilendirmek, kamuoyu oluşturmak en başta gelen görevleridir. Yöremiz için adım atmalarını, ışık tutmalarını bekliyorum.

29 Mayıs 2010 tarihinde, Çatalzeytin Suçatı’nda Doğa Yürüyüşü düzenledik.

Çatalzeytin Aşıklarını, “Akçay HES Değerlendirme Suçatı Doğa Yürüyüşüne” çağırıyorum. Projeye göre HES Havuzu Suçatı’nda yapılacak. 

Türkiye Su Meclisi Üyeleri, Doğa Dernekleri, Çevre Bilimciler, Çatalzeytin Dernekleri, doğaseverler, herkes Çatalzeytin’e davet edilecek. Doğa Yürüyüşünden sonra yapılacak toplantıda HES, SAHİL YOLU ve MYO konuları görüşülecek.

Sesimizin yankılandığı denizi, çayı, yaylasını Çatalzeytin doğasını korumak görevimizdir.

Çatalzeytin aşıkları, duyarsız olamaz, sevgisiz kalamaz.

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...