Google+

Ses ve Soluk

Çatalzeytin Mektubu Gazetesi, 31.12.2012 tarihli 344. sayısıyla 31 yaşına girdi.

Gazetemiz ilk sayısından bugüne okuyucularına verdiği sözlere bağlı kalarak, Atatürkçü çizgiden ayrılmadan yoluna devam etti.

Şaşmadık, dönmedik, doğru bildiğimiz yolda dimdik yürümeye devam ediyoruz.

İlçemizi tanıtma, çözümü için sorunları gündeme taşıma, dağına, taşına sahip çkarak doğa mücadelesi yapmayı temel görevlerimiz bildik.

Özetle Çatalzeytin Mektubu Gazetesi, yöremizin hem sesi, hem soluğu oldu. Koşullar ne olursa olsun kendimizi tanıyarak, kendimize güvenerek mücadeleyi sürdürmeliyiz. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki. Ayancık- İnebolu arasında Çatalzeytin eski ve köklü idare merkezidir. Gurbetçilik Osmanlı döneminden başlar. 1905 yılında nahiye, 1954 yılında ilçe olan Çatalzeytin halkı cumhuriyete hazırlıklıydı. Türkeli, Abana ve Bozkurt'a göre uzun süre kesintisiz yönetim yeri olarak kalan bir ilçedir, Çatalzeytin.

2012'nin önemli olaylarını birinci ve sekizinci sayfalarımızda "Objektiflerimize Yansıyanlar" başlığı ile verdik.

  Sökü'de Dört Köy Halkı HES'e Hayır Dedi
  Akçay HES'e Mahkeme iptal Kararı Verdi
  Taşımalı Eğitim Kar Engeline Takıldı
  Çatalzeytin Evleri Ağlıyor
  Ginolu'da Antik Kazı Tarihe Işık Tutuyor
  Adliye Kapatıldı
  Oyun Parla Çocuklarla Denize Uçtu
  Denizde 6 Noktada Hortum Görüldü
  Ginolu'dan Palamut Fışkırdı
  Nihayet Yüksekokula "Resmi" Başvuru Yapıldı
  Akçay HES'e Yürütmeyi Durdurma Kararı Verildi


2012'de adliyemizin kapanışı ile sarsıldık. Adliye olayı ile ilçemiz adeta bir deprem geçirdi.

Çatalzeytin adliyesinde 35 yıl hizmet yapan Av. İsmet Yeni, kapanış kararının iptali için Avrupa İnsan Haklan Mahkemesine dava açtı. Bu dava mücadelemize çok güzel örnek oluşturdu.

Av. İsmet Yeni'nin adliye konusunda söyledikleri dikkat çekici. Yeni "Canımız yandığında hukuka koşarız. Adalet, çatlak dudaklara değen yüze vurulan bir avuç su gibidir. İnsanlar mahkeme kapılarında kana kana içmeli hukuku. Suyumuz ve adliyemiz gitti. Ülkenin nüfus gerçeği algılanamadı. Adliyenin ve suyun gerçek anlamı bilinemedi. Çağdaşlık, aydınlık ne yazık ki bu ilçeye çok görüldü." diyor.

2012'nin bizi sevindiren önemli olayı MYO konusunda resmi başvuru yapılması idi. Genç Kaymakamımız Erol Korkmaz, ilçemiz için sosyal, kültürel ve ekonomik yönden çok güzel bir adım attı. Meslek Yüksekokulu için resmi başvuru yapıldı.

Büyük düşünelim, büyük hedefler koyalım önümüze. Olaya önce kendimiz inanalım. 2013 büyük hedeflerin yılı olsun bizim için. 2012 yılının öne çıkan iki olayını adliye ve MYO konusunu 2013 gündemine taşıyalım Ve adliyenin yeniden açılması için var gücümüzle çalışalım. Meslek Yüksekokulunun (MYO) da en iyi koşullarda ses getirerek açılmasını hedefleyelim.

Bunlar zor işler değil. Yeter ki inanalım, mücadele etmesini bilelim.

Konumuzla ilgili bir masal, bir söz ve bir şiir seçtim Okuyucularımla paylaşıyor, iyi yıllar diliyorum.

MASAL BU YA   

Biraz gezmek için sudan çıkan iki kurbağa arkadaş yollarını şaşırırlar ve yaşamlarını sürdürdükleri gölün civarındaki tereyağ imalathenesine girerler. Yadırgadıkları bu yeri şaşkın şaşkın dolaşırken, her ikisi de içi krema dolu olan bir tenekenin içine düşüverirler.

Karakteri pesimist (kötümser) olan kurbağa, makus talihine boyun eğer, tenekeden çıkamayacağına, nefessiz kalıp boğulacağına hükmeder ve sonunda boğulur. Diğer kurbağa da şaşkınlık içindedir ama, iyimser huylu olduğu için bir kurtuluş yolu olabileceğini aklından çıkarmaz ve bu nedenle de, kendini koyuverip gücünü yitirmez.

Yüzerek kurtulabileceği ümidi ile tenekenin içinde var gücüyle bacaklarım sağa sola sallar durur ve yüzmeye çalışır.

Yüzer de ne olur ? Başım tenekenin duvarlarına çarpar, vurur durur. Ama sonunda krema, kurbağanın bacak hareketlerinden vurula vurula tereyağına dönüşür. İyimser kurbağa da, kendini bir yağ parçasının üstünde, tenekenin ağzına kadar yükselmiş olarak bulur. Tabii tekrar güneş ışığına kavuşmaktan, derin derin nefes alabilmekten çok mutludur.

Dersimizi aldık değil mi ? İyimser olup bir şeyler yapmak için gayret sarf edip çabalamak, hiç birşey yapamamaktan daha iyidir. Andre Mauois- Sahip Akosman

"Bir memlekette namus erbabı, laakal namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur." İsmet İnönü

 


KİMLİK GÖSTERGESİ

İçtiğin sigara pahalı
Yaptığın hareket ucuz;
Böyle söylüyor
Kaldırıma attığın sigara kabı !..
               Tahsin Şentürk

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...