Google+

Sahil Yolu Konusunda Görüşler Netleşmeli

Karadeniz Sahil Yolu, çalşımaları yutan, yok eden yangın gibi Kastamonu sınırını çizen Çatalzeytin-Akçay’a kadar dayandı.

Sahiline sahip çıkan Perşembe-Ordu dışında Hopa-Samsun arasında doğa düşmanları denizi yok etti.

2002 yılında yatırım planından çıkan Kastamonu Sahili ile ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini  Karayolları yetkilileri  açıkladılar.

Görevimiz denizimizi kapatmadan yolun geçişini sağlamaktır. Karşı çıkmak değil.

Belediye Başkanı M.İhsan UĞUZ’un 07 Haziran’da İstanbul’da dernek başkanlarıyla yaptığı toplantıda.
“Yola karşı çıkmak, akıl işi değil. İstanbul-Çatalzeytin arası 5 saate düşecek.” açıklamasına festival haberinde yer verdik.

Denizi doldurarak yolun geçişi akıl işi, mantık işi midir?

“Başbakan nasıl isterse, öyle olur”. demek teslimiyetçiliktir. Çatalzeytin bizim... Çatalzeytin’le ilgili konulara biz karar veririz.

Sahip çıkmazsak, karşı durmazsak ortaya çıkacak tablo bellidir.

Kıyısında yattığımız sularında kulaç attığımız, kumunda güneşlendiğimiz denizimizin kayalarla doldurularak sahil yolunun geçtiğini düşünelim. İstanbul’a 5 saat değil, 5 dakikada gitsek neye yarar? Kim gelir o zaman Çatalzeytin’e ?

Ginolu örneği ortada. Faturası,  miletvekilliği ve bakanlık yapmış olan hemşehrimiz Nurhan TEKİNEL’e çıktı. Onu tarihe havale ettik. TEKİNEL, şimdi Ginolu Barınağı eseriyle övünebiliyor mu? Güzellikleri, tarihi yok ettiği için yüreği yanıp sızlamıyor mu?

Şimdi sıra sahil yolunda.. Fatura  bu defa seçimle iş başına gelen UĞUZ ve ekibine çıkacaktır.

İyi düşünmek, doğru karar vermek zorundayız.

Dersimize iyi çalışalım. Sahil Yolu konusunda herkesten görüş alacağım. Belediye Başkanından, Belediye Meclisi Üyelerinden, İl Genel Meclisi Üyelerinden, Muhtarlardan, Sivil Toplum örgütlerinden, siyasi parti ilçe başkanlarından...

Meslektaşım İsmail KAPÇI, bir söyleşi sırasında yol konusunda alternatif sunmadığımı söyledi. Kendisine gazetemizde, Ciye’de görüşümü açıkça defalarca dile getirdiğimi belirttim. Sahil Yolu konsunda benim görüşüm çok açık ve net. Sahil Yolu Çatalzeytin’in arka sırtından (Zaha, Taşlıyol) geçmelidir. Denizi doldurarak, sahili yok ederek, Ginolu’ya zarar vererek geçecek yola karşıyım. Çatalzeytin doğasını bozacak yol istemiyorum. Böyle olacaksa, sahil yolsuz kalmak daha iyidir. Çünkü kimse kaybolan değerleri iş işten geçtikten sonra geri alamaz.

Sahil Yolu konusunda çok yürekli davranmalıyız. Zamanı geçmeden, hiçbir engel tanımadan Çatalzeytin sevgimizi tam olarak yansıtmalıyız. Bu konuda kimse bizi yıldırmaya yeltenmesin.

Bu gazete çıkacaksa adam gibi çıkacak. Her satırı, buram buram Çatalzeytin kokacak. Çatalzeytin doğasını koruma mücadelem son nefesime kadar sürecek.

Yazımı İstanbul’da yaşayan duyarlı gurbetçi hemşehrimiz Erşen SADİ’nin şiiri ile bağlıyorum. 

KARADENİZ MOLOZ YIĞINI OLMASIN

        Dokunmayın bir avuç içi kadar
        Kalmış kumsallarımıza koylarımıza
        Ben paçalarımı sıvayıp
        Kumların üzerinde yürümek
        Ayaklarımı denize basmak istiyorum

        Torunlarımın sahilde yürümelerini
        Denize sektirerek çakıl taşları atmalarını
        Kumların üzerinde koşarak sevinçle
        Denize atlamalarını görmek istiyorum

        Dokunmayın doğal güzelliklerimize
        Çocukluğumda görüp hatırladığım
        Pırıl pırıl suyun içindeki balıkları
        Gelecek nesillerimizin de görmelerini istiyorum

                        ERŞEN SADİ


Çatalzeytin Mektubu Gazetesi tarafından açılan facebook’ta “KASTAMONU SAHİLİNE SAHİP ÇIKALIM” grubunda 195 üye var.

İlginize, sevginize teşekkür ediyor,  bu gruptan bize gelen görüşleri bilgilerinize sunuyorum.

Aynur ÖZ, ”burasıdamı sessiz bir sürü grup var ama hepsi de sadece grup olarak acılmış. Hiç kimse ne yazıyor ne de aktif bomboş. Burası da böyle olmasın arkadaslar. Biraz hareket lütfen.”

Mehmet TÜRKOĞLU, ”Tüm hemşerilerime, arkadaşlara Kastamonu'dan selamlar... evet Aynur Hanıma katılıyorum. Fırsatını bulan günde on dakikasını bize ayırsın dostluk bağlarımızı lütfen koparmayalım...”

Selim ÖZDEMİR, ”Bu sahil şeridinden geçecek yolun Çatalzeytin olan kısmında nasıl projelendirildiğiyle ilgili fikir sahibi olan arkadaşlar lütfen bu konuda bizleri bilgilendiriniz. Ancak kulaktan duyma bilgilerinizle aklımızı karıştırmayınız. Ortalıkta bir sürü şey dolanıyor. İnsanları bu konuda bilinçlendirirsek ancak çıkmayan seslere de ulaşabiliriz. Bu mesajıma cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim.”

Mustafa Metin ACAR, ”Zaten iki kilometre kare memleketiz neresinden geçirecekler yolu Japon mimarisi lazım oradan yol geçirmek için.”

Nigar ÜNLÜ, ”Karadeniz sahilinde birşeyler oluyor.Ve herkes kör,sağır,dilsiz.Ama maç oldumu dünya ayağa kalkıyor.Satılıyoruz tık yok, su kaynaklarımız, yeşilimiz,doğamız bağıra bağıra gidiyor ses yok.Medya,tv sessiz.Nasıl bir ranttır bu.”

Aynur ÖZ, ”Selim arkadasım bizler ne yapabılırız? Elimizden ne gelırse yapalım ama senın fıkırlerın nedır bu konuda? Ben Çatalzeytınlıyım ama memleketımı hiç bilmem. Burada bunu tartısarak elımıze bır sey gecmez. Burada olumlu sonuçlar doğuracaksa tartışalım fikirler paylaşalım. Bizler her zaman destekleriz.”

Cihan DEMİRCAN, ”Gecen yaz Bilgi Üniversitesinde gazetecilik staji yaparken Ruya KÖksal ve Aydın Kudu ile irtibata gecmiştim. Çünkü kendileri Karadenizlilerin uyanmasi icin çok guzel bir belgesel hazırlamışlardı. Ve bunu Karadeniz ilcelerini tek tek gezerek halka duyurmayı amaclamışlardı. Sonuç ne oldu? İnebolu’da AKP’li belediye  başkanı tarafından kovuldular. Eee halkımiız sahip çıkmadıktan sonra yapılabilecek fazla birşey olduğuna inanmıyorum. İzlemek isteyen olursa eğer bu siteyi ziyaret etsin:: http://www.turkishmoon.com/sonkumsal/”

Fidan DEMİRCAN, “Çatalzeytin'in bir ucundan diğer ucuna arabayla 2-3 dakikada, yürüyerek 15-20 dakikada gidebiliyorken; birincisi otobana ne gerek var? İkincisi sahilin böyle gereksizce mahvedilmesine kim razı olabilir ki?
O kadar meraklıyız ki güzelliklerin yok edilmesine ve bu doğa katlinin adını gelişim koyup çok iyi fikir diye de savunmaya ...Amaç nedir? 2-3 dakika süren herhangi sahil kasabasından 15 saniyede geçebilmek mi bu projenin hedefi?
    Hakikaten çok güzel düşünülmüş,kim tahammül edebilir yolun 2 dakika kadar büyük bir zaman dilimiyle uzamasına.(!)(!)(!) Zaten küçücük bir ilçe,neresinden geçireceksiniz be arkadaş bu yolu siz???  Bari buyrun gelin kıyıdaki evlerimizi de yıkın,oralar da lazım olur size;ikinci bir şerit geçirir mesafeyi 15 saniyeden 1 saniyeye indirirsiniz,böylece daha çok gelişmiş oluruz ülkece.(!) ... Tabii gelişmekten anladığınız buysa eğer ...”

Mücahit AYDOĞDU,  “Ya tamam sahil yolu sahii belki etkileyebilir ama bence çok faydasıda olur Çatalzeytin bir çok kişinin güzelliğine rağmen bilmediği bir yer ordan yol geçerse herkes güzelliği görür Çatalzeytin kalkınır diye düşünüyorum. ama her ne olursa olsun Çatalzeytinimiz kazansın..”

Ercan ÖZCAN,  ”Mücahit Bey bir sahil şeridinin doğal yollardan oluşması için 1000 yılı aşkın bir süre geçmesi gerekir. Bugün Çatalzeytin’de istediğiniz zaman şortunuzu giyip denize girebilirsiniz. Sahil yolu yapılırsa o denizi uzaklardan izleyebileceksiniz ancak. Çatalzeyinli çocukların denizlerini ellerinden almaya kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum. Çatalzeytin’e gelmek isteyen bir saat daha fazla araba kullansın ama geldiğinde de denize girebilsin di mi?”

Cansu ERSÖZ (Gebze Anadolu Lisesi), “Ne yani o güzelim sahili otoban yaparak mahvetmezler herhalde... Yoksa o güzelliğe yazık olmasın “

Cihan DEMİRCAN, “Bu sadece Çatalzeytin icin degil tüm karadeniz icin baş kaldırılması gereken durum... Hadi ordulular gibi engel olup geçirmeyelim şu gereksiz yolu...”

Serhat ERSÖZ,  “Başta konu ile yazdıklarımın alakası ne diyebilirsiniz ama sonlara doğru anlayacağınızı sanıyorum. 1995 yılında Çatalzeytin’de Orman İşletme Şefi olarak göreve başladım.Şimdi ismini hatırlamadığım bir köyde yine ismini hatırlamadığım yaşlı bir amcanın ormanı sahiplendiği ve köylülere ormandan ağaç sattığını öğrendim.Uzun süre takip ettim ama yakalayamıyordum.Bir gün bu amcanın evinin altında kaçak orman emvali bulundurduğuna dair bir ihbar aldım.Hemen köye gittim.Amcayı sorduğumda kızının öldüğünü ve o anda mezarlıkta cenazeyi defin ettiklerini söylediler.Yeni memur olduğumuzdan bazı şeyleri düşünmedim. Ve beklemeye başladım. Cemaat mezarlıktan döndüğünde de amcanın evinde o acısının arasında arama yaptım ve kaçak emvalleri yakalayarak zabıt tuttum.”
    Aradan zaman geçti aynı köyde dereye uçan orman emvallerini almamız için bir kere kullanacağımız bir yol yapmamız gerekiyordu.Yol bir teyzenin tarlasından geçiyor fakat teyze bir türlü yol için izin vermiyordu. Son çare yolun güzergahını değiştirdim. Ancak bu sefer de yol, o zabıt tuttuuğum amcanın tarlasından geçiyordu.Kesinlikle izin vermeyeceğini bile bile ormancı ile arabayı köye yolladım.Bir süre sonra ekip döndüğünde izin vermediler şefim dediler.Ben kara kara düşünürken bir araba geldi ve o amca arabadan indi.Şefim tarlanın istediğin yerinden vur yolu dedi. Şaşırmıştım. Şaşkınlığımı gören amcanın söyledikleri halen kulaklarımda....EVLAT SENİN EKİP BİZİM ÇOCUKLARDAN İSTEMİŞLER İZNİ.ONLAR YOL OLMAMASININ NE DEMEK OLDUĞUNU BİLMEZLER.BEN BUNLARIN ANNELERİNİ KÖYDEN ŞEHRE YOL OLMADIĞINDAN HASTAHANEYE YETİŞTİREMEDİĞİMDEN KAYBETTİM.SEN VUR YOLU NEREDEN İSTİYORSAN.(Öldüyse Allah Rahmet Eylesin.Yaşıyorsa bana hakkını helal etsin)...Bugün doğa katlediliyor diyoruz. Peki bir hastamızı kaç saatte İstanbula getiriyoruz bu yol yapılınca kaç saatte getireceğiz. En basit örneği.Samsun-Trabzon arası önceden 8 saat sürerken Karadeniz Sahil otoyolunu yapılmasından sonra 4 saate düştü.Peki bugün Kastamonu-Çatalzeytin yolu da ormandan geçiyor. O zamanlar doğa katlediliyor diye o yol yapılmasaydı bugün Çatalzeytin’den bahsedebilecek miydik? Evet bazı şeyleri kazanmak için bazı şeylerden fedekarlık yapmak gerektiğini ne zaman anlayacağız? Saygılarımla.”

Ayşe YAĞCI, “Sözünü ettiğiniz köy yoluyla, Çatalzeytin sahil yolu ne alaka????
Köy yolları yapılmasın diyen mi var?....

 

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...