Google+

MYO'da Tarihi Karar

MYO, bu sayıda gazetemiz manşetine oturarak gündemdeki yerini aldı.

Çatalzeytin Mektubu adına açtığımız facebook’ta “Çatalzeytin’e Yüksekokul İstiyoruz” grubuna 29 gün içinde 1400 kişi katıldı. Büyük çoğunluğun önemli bularak ilgilendiği bu konuda yeniden yazmam gerekli oldu. Gruba katılarak destek verenlere teşekkür ediyorum. Manşete taşıdığımız, MYO haberinde görüş ve düşünceler, öneriler seçme yapılarak verildi.

Konunun kısa sürede büyük ilgi görmesi, gündemdeki yerini alması beni sevindirdi. Gençlerin ilgisiyle kamuoyu oluşumu umutlarımı büyüttü.

Şimdi her ilçede yüksekokul kurulması için yoğun çalışma gözleniyor. İstanbul, Ankara ve diğer büyük kentlerde yapılan toplantılarla gurbetçi desteği aranıyor. Yerel gazetelerde MYO haberleri öne çıkmaya başladı. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY da hızlı bir çalışma temposu içinde Cide ve İnebolu’da yüksekokul açıldı. Tosya, Taşköprü ve Küre’de inşaatları bitmek üzere. Araç ilçesinde Orman Muhafaza Okulu binaları üneversiteye verildi. Ek inşaat çalışması başladı. Daday, Azdavay ve Abana’da MYO dernekleri kuruldu. İhsangazi YİBO’yu kapatarak MYO açılmasını istiyor. Bozkurt, Doğanyurt, Ağlı, Seydiler, Şenpazar, Devrekani, Pınarbaşı, Hanönü ve Çatalzeytin ilçelerinde henüz bir çalışma görülmüyor.

İstanbul’da Çatalzeytinliler Derneğinin çağrısıyla 14 Mart 2010 tarihinde yapılan toplantıda MYO konusuna değinilmemesi üzücü. Başka ilçeler MYO için İstanbul’da, Anadolu yakasında ayrı, Avrupa yakasında ayrı toplantılar yaparken biz düzenlenen toplantıda MYO’yu konuşmuyoruz.

Gecikmeye karşın MYO konusunda Çatalzeytin’in en iyisini yapacağına inanıyorum. Yola bir koyulalım, gerisi gelir. Kastamonu Üniversitesi açılmadan 2006 öncesinde bu konuda ilk adım Belediye Başkanımız Musa İhsah UĞUZ  tarafından atılmıştı. Şimdi toparlanarak atağa geçmemiz gerekiyor. Gündeme oturan MYO konusunda acilen çalışma içine girerek tarihi bir karar almalıyız.

Kastamonu Üniversitesine bağlı olarak bir MYO’nun ilçemizde açılması hızlı davnamamıza bağlıdır. Zaman aleyhimizde çalışıyor. Çünkü her ilçede MYO açılması mümkün değil. Daha sonraki yıllar en iyi yerde en iyi binaları yapsak iş işten geçmiş olacak. Elimizi çabuk tutmazsak kuş uçacak.

Kaymakam İsmail BAYATA, Belediye Başkanı Musa İhsan UĞUZ başta olmak üzere İl Genel Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Sivil Toplum Örgütleri, Esnaflar, Memurlar, bu ilçede soluk alan, gurbette yaşayan, Çatalzeytin’i seven herkes bu konuda elini taşın altına koymalıdır.

Geçen sayıda bu köşede MYO ile ilgili çok açık ve net bir öneri sundum. Çelebiler mahallesindeki YİBO’yu kullanan PEM’i, futbol sahası yanındaki Belediye Sosyal Tesislerine taşıyalım, YİBO’yu da MYO yapalım demiştim. Posilin ilçemizdeki konumunu sağlamlatırmayı önermiştim. Belediye’nin vereceği binada Polis Evi yada Polise ait Sosyal Tesis açılması çok isabetli olur. Çünkü Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Eğitim Merkezlerini Ankara Balgat’ta bir noktada topluyor. Bu plana göre 2-3 yıl içinde Çatalzeytin PEM kapanmış olacak. O zaman da YİBO olayı gündemden düşecek.

Ben her öneriye açığım. Yeter ki MYO’nun açılması gerçekleşsin. Yer belirleme büyük önem arz etmekte. Sağlıklı ve doğru bir karar için herkes görüş bildirmelidir. Gelecek kuşaklara karşı sorumluluklarımız var. Bu tarihi olayda tarihi kararı vermekte gecikmeyelim.

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...