Google+

Köy Olursak Nereye Bağlanalım?

Deniz kıyısındayım. Ufukta bir gemi var. Sanki yanıbaşımda. Kaptanı ne yapıyor, tayfaları ne yapıyor ? Merak ediyorum.

Kaybolup giden gemi, bana Çatalzeytin’i anımsatıyor. Çatalzeytinle ilgili kaygılarım var. Bulutlara karışıp, ufuktaki gemi gibi kaybolacak diye korkuyorum.

Niçin korkuyorum ?

15 Ekim’de yapılan “Hastane” mitingi gündeme oturdu. Çatalçeytin’de ve gurbette yaşayan hemşehrilerimiz mitinge ilgisiz kalmadılar.

Sivil toplum hareketi olarak ilk defa ilçemizde böyle bir miting düzenlenmiş oldu. Ekibin başı Kas-Der Bayrampaşa Şube Başkanı Hasan Yılmaz’ı, Avukat İsmet Yeni’yi, Esnaf İbrahim Çınar’ı, Emekli Eğitimci M.Mesut Karahan’ı kutluyorum.

Mitingle ilgili haberi, Kastamonu’dan gelen gazeteci arkadaşlar Cengiz Muhziroğlu ve Yaşar Kuru ile birlikte hazırlayıp gazete ve ajanslara geçtik. Haberimizi birinci sayfada okuyacaksınız.

Miting, İlçe Hastanesinin Entegre 3 olarak sınıflandırılmasına haklı bir tepkiydi. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasında Çatalzeytin İlçe Hastanesi Entegre 3 olarak işaretlenmişti. Mitingi düzenleyenler Belediyeden duyuru yapmak istediler. Duyuru yapılmadı. Aksine Belediye Başkanlığı, 14 Ekim ve 15 Ekim günleri İlçe Hastanesinin Entegre 3 oluşunu yalanlayan anonslar yaptı. Bu yanlış çıkışı sağduyu sahibi hiç bir vatandaş doğru bulmamıştır, diye düşünüyorum.

Mitinge destek vermesi gereken Belediye, mitinge engel olmaya çalıştı.

Kaptanımızın halkla görüş ve düşünce paylaşımı yok. Destek arayışı yok. Siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle iletişimi yok.

Belediye Meclisi toplantıları halka açık değil. Belediyenin toplantı salonu olduğu halde meclis toplantıları Başkan Odasında yapılıyor. Belediye Başkanı Uğuz, çok bilinmeyenli denklem gibi. Sorup soruşturmuyor. Ekip çalışması yaptığı görülmüyor. Belediye Başkanının temel görevi beldeye sahip çıkmaktır, teslimiyetçilik değil.

Devlet Hastanesi 2007 yılında İlçe Hastanesi oldu. Başkan ve yakın çevresinden çıt çıkmadı. Şimdi Entegre 3’e halk tepki gösterip miting düzenliyor. Başkan da tepki gösterenlere, tepki gösteriyor. Çatalzeytin’e böyle mi sahip çıkılıyor, bu ne biçim mantık ? Böyle durumlarda birlik, beraberlik içinde hareket edilmez mi ?

Komşu ilçelerimiz Bozkurt ve Türkeli’de Devlet Hastaneleri kalkmadı. Koşullar aynı ama onlar ilçelerine sahip çıktılar. Bozkurt ve Abana’ya Yüksek Okul açılıyor. Biz seyrediyoruz. Temel atma törenlerine giderek kendimizi tatmin ediyoruz.

Çatalzeytin halkasından sürekli düşmeler var. Askerlik Şubesi, Tarım Kredi Kooperatifi, Halk Bankası, Elektrik işleri, Cezaevi, Çok Programlı Lise....

İşin daha da vahimi... Doğal değerlerimiz elden gidiyor. Denizin doldurularak yol yapılmasına destek veriliyor. Çatalzeytin’in atardamarları olan Akçay ve İnanya Çaylarına 3 HES kuruluyor. Çalışmalar hızla devam ediyor. Belediyenin içme suyu kaynakları Akçay’da. Akçay elden gidiyor. Belediyenin sesi çıkmıyor.

Peki halkadan hep gidiyor. Halkaya eklenen bir şey var mı ? Ben göremiyorum.

Ufukta gördüğüm Çatalzeytin gemisinden imdat sesleri geliyor. Kaptan ve tayfaların elleri bağlı. Yolcular nereye sığınacak ? Bozkurt’a mı, Türkeli’ye mi ?


Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...