Google+

Karadeniz Sahil Yolu Canımızı Yakmasın

Cuma Pazarı bugün. Köylü, kentli çarşıda. Denizin içi görünüyor. Umutlarım berrek sularda yüzüyor.


Yüreği doğa sevgisiyle, yurt sevgisiyle dolu herkesi “Karadeniz Sahil Yolu” faciasından Kastamonu sahillerini korumaya çağırıyorum.

Sahil Yolu Projesiyle ilgili haberimizi “Kastamon Sahiline Sahip Çıkalım” başlığıyla 1. sayfadan manşetten verdik.  Ana haberimizi Kastamonu Nasrullah Gazetesinde 22 Ocak 2009 tarihinde yayımlanan Can SAN  / Mynet imzalı “Karadeniz Sahil Yolu” yazısıyla destekledik.  Çünkü tarihe karşı ve gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var. Doğamıza, göz bebeğimiz sahilimize sahip çıkma, yola karşı olmak değildir.

Gazetemiz çıktığı günden beri Çatalzeytin doğasının bozulmaması için mücadele verdi. Kamuoyu oluşmadığı için Ginolu, beton yığını oldu. Bugün vahlanmak birşey ifade etmiyor.

Olumsuzluklara karşı durmak, yurttaş olarak görevimiz. Kaldı ki katilam ateşi kapımıza kadar dayandı. Sahil Yolu çalışmaları komşu ilçemiz Türkeli’de başladı. Akçay’a kadar söz konusu yolun projesi yapıldı, uygulama devam ediyor. Ginolu örneğinde olduğu gibi pasif kalıp sesimizi çıkarmaz çevremizdekileri uyarmazsak yangını söndürmek mümkün olmaz.

Yerel bir gazete olarak en başta gelen görevimiz doğamıza sahip çıkmak. Çatalzeytin Mektubu Gazetesinin sayfaları “Sahil Yolu” konusunda görüş ve düşüncelere hep açık olacaktır.

Çatalzeytin’in ve bağlı olduğu Kastamonu ilinin geleceği turizme bağlı. Hangi turist, betonlaşmış sahilimizi görmek ister?

15-22 Nisan tarihleri arasında “Turizm Haftası” ilçemizde kağıt üzerinde kutlandı. Her yıl olduğu gibi Belediye, Kaymakamlık ve sivil toplum örgüleri olarak olaya seyrici kaldık. Ne acıdır ki turizimde hala bir hedefimiz yok.

Çatalzeytin’in turizimden başka tutunacağı dalı, kurtuluşu yoktur.

Doğal güzelliklerimizi, korumak kollamak zorundayız. Turizm potansiyelimizi değerlendirmek, çaya girip paçaları sıvamak zamanı geldi de geçiyor.

Sahilimize sahip çıkalım. Bağdat’tan pirinç gelecek diye evdeki bulgurdan olmayalım.

Turizm Haftasında tek etkinlik Yunus Emre İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapıldı. Cıvıltı’yı, geleceğin sahibi cıvıl cıvıl öğrencilerin haberiyle bağılyorum.YUNUS EMRE’DEN ÇEVRE ETKİNLİĞİ
   
Çatalzeytin Yunus Emre İlköğretim Okulu Sağlık,Temizlik ve Kızılay Kulübü tarafından 08.04.2009 günü saat 14:15’te ilçe merkezinde, ilçede  yaşayanları  çevre konusunda duyarlı davranmaya  çağrı yürüyüşü düzenlendi.

Bir grup öğrenci tarafından yapılan yürüyüşte; “Çevre Geleceğimiz Onu Kirletmeyiniz”, “Biz Temiz Bir Çevre İstiyoruz,” “Temiz Bir Çevre İçin El Ele,” “Yerlere Çöp Atmayın,” “Mirasımız Temiz Çevre Olsun,” “Bizi Oksijensiz Bırakmayın”  yazan renkli pankartlar taşındı. Sloganlar atıldı. Kulüp Danışman Öğretmenleri Nihal İDRİSOĞLU, Esengül GÜLTEKİN, Esra KAVAK ve Rehber öğretmen Levent SEYFİ önderliğinde gerçekleştirilen etkinliğe kulüp üyesi 50 civarında öğrenci katıldı.

Kaymakamlık onayı ile gerçekleştirilen etkinlik ilçe halkı tarafından ilgi ile izlendi.


 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...