Google+

HES yatırım mı?

Akçay'a yapılmak istenen Yunuslar Hidro Elektrik Santralına (HES) karşı 2009 yılından beri mücadele veriyoruz. HES mücadelemizi hep gündemde tuttuk, tutmaya devam ediyoruz.

Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu adı altında çok önemli tarihi bir görevi üstlendik. Kastamonu İdare Mahkemesine 17 Eylül 2010 tarihinde dava açtık. Mahkeme 13.12.2011 tarihinde HES'e iptal kararı verdi. Akçay hukuk mücadelemiz zaferle sonuçlandı.

Şimdi bu zaferi sahiplenme zamanı. Yolumuz uzun... HES yazılacak, HES konuşulacak. Çarşıda, pazarda, yaylada...

HES'e niçin karşıyız?

Çatalzeytin doğasındaki cıvıltıyı bitirmeye kimsenin hakkı yok.

Bizim kanımız olan Akçay'ın suyu kesilecek. Başka bir neden aramaya gerek var mı?

Akçay'ın ana kollarının kucaklaşma noktası olan Suçatı'ya regülatör (set) yapılacak. Suçatı'dan 1.60 m. Yükseklikteki borularla Kavakören altında kurulacak santrala kadar sular taşınacak. 12 km boyunca Akçay susuz kalacak. % 10 can suyu masalına kimse inanmasın.

1935'te 90 bin nüfusu beslemiş Akçay, sıra sıra değirmenleriyle... Şimdi de gurbetçiyi besliyor. Gurbete kışlık erzak köyden gidiyor. Doyuran, besleyen dün de bugün de Akçay. HES yapılırsa köye geliş hayalleri yıkılacak, 41 köyde 41 kişi kalmayacak.

Doğa düşmanlarına yöremizden bir atasözü ile seslenmek istiyorum. "Yürümeye üşenen, koşmaya doyamazmış." Ne yazık ki yarın koşacak olanlar, bugün duyarsız davrananların çocukları ve torunları olacak.

HES yatırım mı?

Bir yabancı el gelmiş, elimizden Akçay'ı almak istiyor. Arkasındakiler, daha da yabancı.

Üçüncü Dünya Savaşı'nın su yüzünden çıkacağını cümle alem biliyor.

Çatalzeytin'e can veren Akçay'ın suyuna sahip çıkmak, kutsal bir mücadeledir. Bu mücadeleyi gelecek kuşaklar daha iyi anlayacaklar.

HES davasını kaybeden firma, Kızılcakaya köyünden 12.04.2012'de ÇED bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda söz alan bir gurbetçimiz, Akçay'a yapılan HES'in 100 yılda bir gelen yatırım olduğunu söyledi.

Bana göre HES, 100 yılda bir gelen felaket. Çünkü bize sağlayacağı yararı yok, zararı çok.

HES firması ucuz elektrik mi dağıtacak? Hayır.

HES firması "Ben dereyi kuruttum, balıkları öldürdüm, yüzlerce ağacı kestim, değirmenlerin çalışmasına, bostanlann yapılmasına engel oldum, hayvancılığı yok ettim." diyerek kazandığı parayı köylü ile bölüşecek mi? Hayır.

Firma kaç işçi çalıştıracak? Üç ya da beş kişi. Tavuk çiftliği kurulsa daha fazla kişi iş sahibi olur.

Akçay'ın kuruması, yok olması mı yatırım?

Bir kişi kazanacak, diğerleri bakacak?

Suyun kesilmesi, doğal dengenin bozulması vahşettir, katliamdır. Asla yatırım değil.

Anadolu'da 2000'i aşkın dere üzerinde kurulacak HES'ler, enerji tüketimimizin % 5'ini karşılayacak. Enerji kaybımız %15 dolayında. Peki yazık değil mi bu derelere?

Hanönü HES toplantısında (18 Nisan 2012) doğa sevdalısı Avukatımız Yakup Şekip Okumuşoğlu, Bolivya'da yapılan HES'leri anlattı. Bolivya'da derelere HES'ler yapılmış. Firmalar suyu parayla satmaya başlamışlar. Para olmayınca köylüler, içmeye su alamamışlar. Çatılara su kapları yerleştirip yağmur sularını biriktirmişler. HES firmaları, yağmur suları da bizim kaynağımız diyerek açtıkları davaları kazanmışlar. Halk feryat etmiş, HES'lere son verilmiş.

* HES ile ilgili kitap çıkarma önerisi Harun Ünlü'den geldi. "HES'e Hayır" kitabı, HES'i ve HES mücadelemizi anlatıyor.

"Akçay, gözü yaşlı akmasın, "diyor, Mazhar Özcan. Başka söze ne gerek.

* Mayıs 2012'de çıkacak "HES'e Hayır" kitabına yazdığım önsöz.

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...