Google+

Hakkari'de 3 Can

İş telefonum çaldı. “Türkay Bey! Merhaba .. İspanya’dan arıyorum. Ben Arif.” diyen kişiyi önce anımsayamadım. Aradan yıllar geçmişti. Çatalzeytin’de garsonluk yapan Arif’le sohbet ettik. Mustafa ÖZCAN’ın ve Mustafa ÇELEN’in telefonlarını istedi. İlçemizi ve insanlarını özlemişti.

Bu konuşmadan etkinlendim. “Açılım, bu..” dedim. Yürekten gelen. Sevgi açılımı Diyarbakır’lı olan Arif MENŞE, Kürt kökenliydi.

Aradan 15 gün geçmişti. Tarih 05.10.2009, saat: 17:00. Karacakaya Kahvehanesinde tavla oynadığım esnada Karacakaya köyümüzden 3 kardeşi Hakkari’de şehit verdiğimizi öğrenince yüreğim parçalandı.

Hakkari’de 05.10.2009’da şehit olan Karacakaya’lı AÇIKGÖZ kardeşlerle ilgili habere Çatalzeytin Mektubu ve Kastamonu gazetelerinde (Nasrullah, Kastamonu, Sözcü) geniş olarak yer verildi.

Bir tartışma başlatmak için yazmıyorum. Polis Memuru Engin AÇIKGÖZ’le beraber ağabeyleri Sabri ve Sadi de şehittir, bence.

Şehit AÇIKGÖZ kardeşlere 08.10.2009’da Çatalzeytin’de yapılan törene çok büyük katılım oldu. Bayraklarla donatıldı heryer..

Evler, işyerleri, araçlar.. Şehitleri son yolculuğuna uğurlamak için başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin heryerinden geldi, insanlarımız. Çatalzeytin Hükümet Konağı bahçesi, Karacakaya köyü en kalabalık gününü yaşadı.

Bir aileden 3 şehit verdik. Acımız büyüktü. Yüreklerimiz kan ağladı.

Şehit Engin AÇIKGÖZ, yıllık iznini Haziran 2009’da Karacakaya’da geçirdi. Köydeki bilgisayarına kendinin, eşinin kızı Hayrünisa, oğlu Hamza’nın ve ağabeylerinin fotoğraflarını yükledi. Gazetelerdeki şehit haberlerinde bu fotoğraflar kullanıldı.

Saldırıdan 5-10 dakika önce Engin eşi Sevcan, çocukları Hayrünisa, Hamza ve ağabeyleri Sabri, Sadi ile Hakkari Helil Vadisinde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Bu fotoğraflar olayın tek tanığı olan Şehit Polis Memuru Engin’in eşi Sevcan’ın fotoğraf makinesinde kayıtlı. Acı dolu anılar.. Bak bakabilirsen...    

Beni en çok ilgilendiren 07.10.2009’da şehitler için Çatalzeytin’de yapılan törenin gazetelere yansımasıydı. Törenden 1 gün önce Sabah Gazetesi Samsun Bölge Müdürü geldi ilçemize. Tören günü TRT Ekibi geldi Ankara’dan, diğer gazete ve ajansların temsilcileri Kastamonu’dan ve çevre ilçelerden geldiler. 08.10.2009 günü 20 ulusal gazeteyi alıp inceledim. Şehitlerimizin haberi Sabah, Güneş, Milliyet, Takvim, Yeniçağ, Bugün, Vakit olmak üzere 7 gazetede çıktı. Hürriyet, Habertürk, Tercüman, Cumhuriyet, Posta, Star, Radikal, Akşam, Vatan, Türkiye, Sözcü, Zaman, Yeni Şafak olmak üzere 13 gazetede şehit haberimiz çıkmadı.

Vatanı için can verenlerin haberi verilmiyor, gazete ve televizyonların çoğunluğunda. Doğuda niçin şehit veriyoruz ? Tarihe bakıp ders almalıyız. Osmanlı’dan beri kolay yol seçildi. Ağalar milletvekili oldu sürekli. Düzen hiç değişmedi. Doğu insanın sorunu için gayret gösterilmedi. Sorun çözümsüzlüğe bırakılarak çığ gibi büyütüldü.

19 yıl önce, 11-14 Haziran 1990’da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün çağırısıyla yerel gazeteci olarak GAP gezisine katıldım. Diyarbakır, Urfa ve GAP bölgelerini gezdik. Atatürk Barajı ve tünellerini gördük. Urfa’lı rehberimiz “Gördüğünüz bu topraklar bir ağaya ait.” deyince şaşırdım. Toprak Reformu yapılmıştı ama ağalar tekrar topraklarını kısa sürede geri almışlardı.

Şehitlerimizin töreninde ilginç pankartlar açıldı. Bir tanesinde “Çatalzeytin, vatan için şehit olan evlatlarını asla unutmayacak.” yazılıydı.   

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...