Google+

Gürleyen'i ve Susanları Tarihe Havale Ediyorum

Yapımı gerçekleştiğinde Çatalzeytin'in geleceğini karartacak olan Akçay HES'e evet diyenleri tarihe havale ediyorum.

Asım GürleyenSessiz sakin bir muhtar olan Asım Gürleyen 08 Ağustos'ta görevinden istifa etti. HES konusu onu çıldırttı, isyan ettirdi. Günü gününe bundan 15 yıl önce bir ara seçimle 07 Ağustos 1995'te Epçeler muhtarı olmuştu Asım Gürleyen.

Çatalzeytin doğasının korunması konusunda tüm muhtarlarımıza örnek olacak dik duruş sergiledi. Köyüne kaçak yapılan Yenicuma'daki taş ocağına da karşı çıktı, HES'le birlikte. Tehlikeyi çok önceden gördü. Ateş gelsin diye beklemedi.

Belediye Başkanı M.İhsan Uğuz'un doğaya duyarsızlığını çok önceden sezdi. Köy sınırları içinde Belediyenin Akçay'ı mücavir alan içinde almasına izin vermedi.

Asırlık çam ağaçlarının kesilmesine, köyünü toza dumana boğan taş ocağına, HES'e, sese, bozulan yollara "Olmaz böyle şey!" dedi. İstifa etti.

Seni tarihe havale ediyorum. Muhtar Asım Gürleyen... Çatalzeytin seni yaptıklarınla anacak.

Gürleyen'den sonra sıra susanlarda....

Tarih 01.08.2011. Yer Kastamonu İl Genel Meclisi salonu... Akçay'a HES yapmayı planlayan HES Enerji Üretim A.Ş'nin proje sahasının imara açılması talebi görüşülüyor.

Apar topar Akçay, gündemin tek maddesi olarak görüşmeye açılıyor. Havale edilen 2 komisyonun raporları okunuyor, (İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Hüseyin Tolga İnce'nin yer aldığı imzasının olduğu Hukuk İşleri Komisyonunun raporlarını 3. sayfamızda aynen yayımladık.)

Hukuk İşleri Komisyonu hukuksuzluğu raporuna yansıtmıyor. HES firması imar izni almadan mayıs ayından beri Akçay'da çalışıyor. Üyeler, basına yansıdığı halde bunu dile getirmediler. Kızılcakaya köyü raporun iki yerinde Kızılcaören olarak yazılıp okunuyor, üylerimiz bunu görmüyor, duymuyor.

Raporda dava dilekçesi bulunamadı deniliyor. İstenilseydi ben dilekçeyi de, İl Çevre ve Orman Müdürlüğünden aldığım projeyi de kendilerine verirdim.

İGM Üyesi ince, 02 Ağustos 2011 tarihli Sözcü Gazetesine halk HES'i istiyor, E.Türkay Öztürk karşı çıkıyor, demiş.

Bir yıldır Çatalzeytin Mektubu'nda HES'le ilgili yazılar çıkıyor. İGM Üyemiz, imzalara bakmıyor mu ?

Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformunun 13 üyesi noterden avukat Yakup Okumuşoğlu'na vekalet verdiler. Dava açanlar Çatalzeytinli değil mi ?

Bu sayımızda HES hukuk mücadelesine destek olanların listesini verdik. Listedeki 22 doğasever, Çatalzeytinli değil mi ?

Çevreciyim demekle çevreci olunmaz. En başta sevgi, ilgi, bilgi ve emek ister çevrecilik.

Üyelerimiz Birol Bozkurt ve Hüseyin Tolga İnce raporları sadece dinliyorlar ve susuyorlar.

İmar ve Bayındırlık komisyonu raporunda ilginç tespitler var.

Köyler yamaçlarda, çayda balık yok deniliyor. Üyelerimiz susuyorlar. Üyelerimiz Akçay'da yüzmemiş, balık tutmamışlar. Kavakören'in Dangalak, Epçeler'in Kılavuzlar ve Şişmanlar; Duran'ın Gedikoğlu; Kızılcakaya'nın Tüğmen, Gölharmanı, Tilhan; Sırakonak'ın Toprakçı mahalleleri hangi yamaçlarda ? Kabahat Akçay'daki balıklarda, gelenlerle konuşmamışlar.Balık yok denilen Akçay'da balık tutan hemşehrilerimiz.


Raporda HES Belediye mücavir alanı dışında deniliyor. Üyelerimiz susuyor. Kavakören köyü Akçay yatağı Belediye mücavir alanında değil mi ? Belediye'nin şehir içme suyu Akçay yatağından gelmiyor mu ? Kaynağı Epçeler köyü Düvencideğirmeni değil mi ?

Oylarınızla Akçay HES'e, imar izni verildi.

Akçay'a sahip çıkmayan İGM Üyeleri....

Oylarınızla Akçay HES'e imar izni verildi. Can damarımız olan Akçay'a yapılacak HES, biz doğaseverlerin çabasına karşın durdurulamazsa çocuklarınıza övünerek anlatacağınız eseriniz olacak. Sizler de tarihe geçerek layık olduğunuz yeri alacaksınız.

Hastane olayından ders almalıyız.

Koltuk mücadelesi yapanları uyarıyorum. İlçe çorap gibi sökülüyor. Karacakaya İlköğretim Okulu kapandı. Adliye kapanmaya gün sayıyor.

Bu gidişe dur diyemezsek önce halkadan biz koparız. Şimdi çekişme zamanı değil çalışma zamanı. Koltuk mücadelesi yerine MYO açma, turizmi geliştirme mücadelesi verin. İlçelik elden giderse kapacağınız sandalye de kalmayacak. Çünkü o zaman müzik kesilecek.

İlçenin ekonomisi güçlenmedikçe, göçe dur diyemeyiz. Denizi doldurarak, HES'e evet diyerek, doğallığı bozmak gaza basmak gibi göçü hızlandırır.

Artık dank etsin ! Eğitim ve turizm en büyük potansiyelimiz, gizli hazinemizdir. 

 


 

Akçay boyunca köylerin yüksek yamaçlara kurulduğunu, "akan ırmak içerisinde yaşayan balık türü olmadığını"nı iddia eden ve İGM üyelerimizce kabul edilen imar komisyonu raporu.

Karacakaya yunuslar akçay hes kastamonu il genel meclisi imar komisyonu raporu

Bu belgenin orijinalini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayın :
http://www.kastamonuozelidare.gov.tr/download/%C3%87atalzeytin%20Karacakaya%20HES%20%20%C4%B0mar%20kom.Rap.5000.doc

 

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...