Google+

Gül'ün Uyarısı

“Bütün güzellikler ilde zaten mevcut. Yeter ki biz güzellikleri bozmayalım. Özellikle mimarı kimlik.. Buradaki evler, konaklar, eski binalar... Bütün bunları restore etmek... Yeni mimari akım da bunları örnek almalı. Hatta doğrusu bütün Türkiye’ye bunların örnek olması gerekir.”

Yukarıdaki sözler 16-17 Kasım 2012 günlerinde Kastamonu’yu ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e ait. Gül çok önemli uyarılarda bulundu.

İlimizin bütün güzelliklerine işaret etti. Tarihten, kültürden, sanattan sözetti.

Cumhurbaşkanımızın bozmayın dediği güzelliklerimiz nelerdir ?

Denizimiz, derelerimiz, yaylalarımız... Kültür ve sanat değerlerimiz. Tarihi eserlerimiz.

TBMM’den yasalar çıkıyor. Kurulların yetkileri daraltılıyor.  Yine bu yasalarla denizlerin doldurulmasına, derelerin HES’lere tahsis edilmesine kolaylıklar sağlanıyor. Yasalarla biz çevrecilerin eli, kolu bağlanıyor. Kısacası Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği güzelliklere sahip çıkmamız engelleniyor.

Madalyona bir de tersinden bakalım. Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla güzelliklerin korunmasını engelleyen yasaları kim imzalayıp onaylıyor ?

Söylemek kolay... Güzellikleri bozmadan korumak kolay değil.


HARF DEVRİMİ
       
Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 01 Kasım 1928’de Harf Devrimini yaptı.

 “Arkadaşlar! Bizim ahenkli zengin dilimiz, yeni türk harfleriyle kendini gösterecektir.” dedi.

 Dünyada en kısa sürede harf devirimi gerçekleştiren lider Mustafa Kemal’dir.
   
Yeni Türk Harflerinin Kabülü

84 yıl önce bugün 01 Kasım 1928’de yayımlanan bir yasayla Arap harfleri kaldırılmış yerine latin yazısı esasından Türk diline uygun bir şekilde alınan Yeni Türk harfleri kabul edilmiştir. Türkler Müslümanlığı kabul ettikten sonra, Göktürk ve Uygur alfabesini de bırakarak, Arap harflerini almışlardı. Bu harflerle yazmak büyük bir sürat sağladığı halde öğrenmek için çok zaman harcanıyordu.

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk, Harf Devrimini İstanbul Sarayburnu’nda halka ilan etti.


ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Atatürk 1924 yılında “Cumhuriyetin fedakar öğretmenleri ve eğiticileri; yeni nesli, sizler yetiştireceksiniz. Cumhuriyet; fikren, ilmen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister.” sözleri ile öğretmenlere verdiği değeri çok net ifade etmiştir.

24 Kasım 1928 Millet Mekteplerinin açılıp Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarihtir. Bu nedenle 1981 yılından beri 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Yunus Emre’de sunulan Öğretmenler Günü programı genç Müzik Öğretmenimiz Burak Çetinkaya’nın kemanıyla renklendi. Keman eşliğinde şiir okuyan öğrenciler de oldukça başarılıydı. Şiirlerini anlamlı ve güzel okudular.

Bu yıl öğretmen kadrosu değişti ve gençleşti. Öğretmenler çevreyi, çevre öğretmeni tanımıyor. Bu durum, eğitimin sağlıklı  işleyişine ters. Öğretmen halkla bütünleşmeli, sıcak ilişkiler içinde olmalı.

Emekli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mazhar Özcan, üşenmedi 1981 yılında yapılan ilk Öğretmenler günündeki konuşma metnini dosyadan çıkarıp bana getirdi.

31 yıl önce Özcan’ın öğretmenlere mesajı şöyle: “Öğretmen sen umutla yaşadın. Koşullar ne olursa olsun umudunu hiç yitirme.”


SOYADI YASASI

24 Kasım 1934’te Soyadı yasası çıktı. Her aile bir soyadı aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal’e “ATATÜRK” soyadını verdi.

 

 

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...