Google+

Epçeler'in Feryadı

Hangi zaman dilimi içinde olursa olsun bizimle, bizden sonra Çatalzeytin, hep güzellikler içinde kalsın istiyorum.

Şirin ilçemin insanlarının da yüzleri hep gülmeli.

Çatalzeytin, güzellikler içinde nasıl kalır ?

Yöremizin köyde, kentte, gurbette yaşayan iyi yürekli insanlarının yüzleri nasıl hep güler ?

İki sorunun tek yanıtı var. Doğaya sahip çıkmakla doğayı korumakla.

Denizimize, derelerimize sahip çıkmazsak Çatalzeytin elden gider. Akçay üzerinde ruhsatlı bir taş ocağı çalışıyor. İkincisi Yenicuma’da ruhsatsız çalışmaya başladı. Hidro Elektrik Santralı (HES) için daha büyük kapasitede bir taş ocağı da Kızılcakaya’da kurulacak. İnanya çayı üzerinde yapılacak 2 HES için de taş ocakları açılacak. Görmek değil, duymak bile istemediğim işler bunlar…..

Bu sütunda beni üzen derin derin düşündüren uykularımı kaçıran konulara değiniyorum. Karamsar bir tablo çizmekten de çekiniyorum.

Epçeler köyü sakinleri canları yanınca feryat etmeye başladılar. Taş ocağının gürültüsü, tozu onları perişan etti. Ayşe Özdemir’in  “Hayvanlar öksürmeye başladı.” demesi beni çok etkiledi.

Taş ocağının ateşi Epçeler’i yakmaya başladı. Bu doğamızı yakan ateş, diğer köylere de yayılacak. Akçay’ımızı, denizimizi de yakacak.

Epçeler köyü muhtarı Asım Gürleyen doğayı korumada çok güzel örnek bir mücadele verdi. HES olayında ve Yenicuma’da dik duruş sergileyen muhtarımız Gürleyen’i kutluyorum. Sessiz ve sakin bir kişi olan Gürleyen, gerçekten gürledi. Ona destek olan İhtiyar Heyeti Üyeleri Halil Yılmaz, Sami Yavuz, Niyazi Öztürk, Hilmi Özdemir’i kutluyorum.

Köylerine sahip çıkan köy sakinleri Nazik Özdemir, Selver Demirci, Emine Özdemir, Ayşe Özdemir, Elvide Özdemir, İrfan Özdemir, Nuri Özdemir, Sabri Özdemir, Hüseyin Özdemir, Sabit Özdemir, Hilmi Özdemir, Muharrem Özdemir, Asım Gürleyen, Fikri Kaba’yı kutluyorum. Olaya seyirci kalmayan …Kavakören köyü muhtarı Fikri Çetin’i ve Duran köyü muhtarı Hasan Çelikkaya’yı  kutluyorum.

 Epçeler köyü halkı feryat ediyor.
 Evler, bağ bahçeler toz içinde………
 Sağlık tehlikede…
 Hayvanlar öksürüyor…
 Heyelan tehlikesi oluştu..
 Havadan toz ve çamur yağıyor.
 Köyler yaşanmaz hale geldi.
 Feryadı duymak gerek. Bu seslere kulak verelim.
 Epçelerin feryadı o acıyı yaşamakla, o havayı     solumakla duyulur.
 Seçtiklerimiz… Duyun ! Epçeler’in feryadını………

 

PROF. DR. SADIK ERİK’İN MESAJI

Hacetepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde görevli Prof. Dr. Sadık Erik’ten bir mesaj aldık.

“Emin Bey, gönderdiğiniz Ciye Belgeselini aldım. Gazetenizde kıyılarınızla ilgili makaleler çok iyi. Bu yolda kamuoyu oluşturmak için sürekli yazılması lazım. Kamuoyu bilinçlendirilmesi çok önemli.

Doğu Karadeniz otoyolu örneğindeki gibi bir bozulma yaşanmaması lazım. Ancak mevcut yol iyileştirilerek ekosistem mümkün olduğunca korunarak çalışmalar planlanmalı.

Hukuki mücadelenizde başarılar dilerim.

Bilgilendirme toplantınıza memnuniyetle katılmak isterim. 

    e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir..FAZIL PAŞA’DAN MEKTUP

Doğa dostu, sanat dostu Araçlı hemşehrimiz Emekli General Fazıl Bayraktar’dan aldığım mektubu köşeme alıyorum.

Okuyucularımızın ilgisiyle, sevgisiyle yayınını sürdüren gazetemize Bayraktar Paşa’nın övgülerine teşekkür ediyorum.

 "Türkay Bey kardeşim,

Sizdeki şiirlerimin bitmek üzere olduğunu düşünerek hiç yayımlanmamış bir tomar alaminüt şiir takdim ediyorum.

Bilmem ne dersiniz; bu şiirlerin “Paşa Pınarı” serlevhası altında yayımlanması Tahsin Şentürk kardeşimin de hoşuna gider herhalde ? Araç Haber Gazetesi öyle yapıyor. Takdir sizindir.

Çatalzeytin Gazetesi çeyrek asırdır kapımızı tıkırdatıyor; dost selamını, memleket havasını getiriyor; ihtiyar gönlümüzü hoşnut kılıyor. Sabırla, fedakarlıkla yürütmekte olduğunuz bu kültür hizmeti için göğsünüze yıldızlarla bezenmiş bir altın madalya takmak lazım. Umarım, basın tarihi, layık olduğunuz payeyi zikretmekten hali kalmıyacaktır.

Yeni bir yıla merhaba diyoruz. Memleketimiz, insanlarımız için dostlarımız için, hatırlayan ve hatırlananlarımız için hayırlara vesile olur inşallah.

Selamlar, sevgiler.
Dostlukla, esenlikle kalınız."
                            

ÖMÜR EKSPRESİ

        Takvim yapraklarını koparıp durmaktayız;
        Gelen yeni yıl için hayaller kurmaktayız.
        Ne yazık, dönüşü yok bindiğimiz trenin;
        Ömür yolculuğunun sonuna varmaktayız.

                    Fazıl BAYRAKTAR

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...