Google+

Eğitim Sorunumuz

Gazetemizin bu sayısında eğitim sorunumuzu gündeme taşıdık. İki değerli eğitimcimiz çalışmamıza büyük katkı verdiler. Verilerin değerlendirilmesini ve yorumlamasını, şair-yazar Harun ÜNLÜ yaptı. Eğitimci Saim ÇELEBİ de araştırma yazısıyla bu önemli çalışmaya destek oldu.

Bu ilçede eğitime eğreti bakılıyor. Eğitime öncelik verilmiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinop’ta 1 yıldır geçici görevde. Kadrosu bizde olduğundan yerine atama yapılmıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Yunus Emre İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı vekalet ediyor. Yunus Emre’nin Müdürü Kastamonu’ya tayin oldu yerine öğretmenlerden biri vekalet ediyor. 500 öğrenci mevcutlu Yunus Emre’de kadrolar dolu gözüktüğünden yeni öğretmen ataması yapılamayacak. Sınıflara vekil öğretmenler aranacak.

Yunus Emre’nin bina sorunu bir türlü çözüme kavuşmuyor. Eski ilkokul binasının Yunus Emre’ye verilmesine “evet” deniliyor ama sözler gerçekleşmiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim okullarında 1. kademe sınıfları birleştirilemez diyor. Ardından öğrenci azlığı dolayısıyla “sınıfları birleştirin” diye genelge yolluyor. Bu nedenle Karacakaya İlköğretim Okulunda 2 sınıf öğretmeni var. Şimdi Paşalı İlköğretim Okulunda da norm kadro yüzünden sınıf öğretmeni sayısı 5’ten 3’e düşüyor. Bakanlık bu çelişkisini ivedilikle düzeltmeli. Öğrenci mevcuduna bakılmaksızın ilköğretim okulları  1. kademelerinde her sınıfın ayrı öğretmeni olmalı.

İlçemizde eğitim sorunumuz çizelgelerle iyi bir araştırmayla gözler önüne serildi. Başarısızlığın nedenleri sorgulandı. Çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Onlar geleceğimiz.

En büyük yatırımımız eğitime olmalı. Eğitime öncelik vermezsek hiçbir konuda başarılı olamayız, gelişme gösteremeyiz.

Çatalzeytin’de eğitim tablosu dumanlı gözüküyor. Sis perdesini kaldırmak için neler yapmalıyız ?

    *    Çocuklarımıza ana-baba ilgisi, sevgisi artmalı
    *    Çocuklarımıza çevre daha duyarlı olmalı
    *    Çocuklarımız iyi beslenmeli
    *    Çocuklarımızın sağlık sorunlarına ilgisiz kalınmamalı
    *    Köy yollarında özellikle kış mevsiminde öncelik çocuklarımızın olmalı. Okul yolları kapalı kalmamalı.

Okullar 24 Eylül’de açılıyor. Selden sonra bozulan köy grup yollarında yeterli çalışma yapılamadı. Köylerimizin uzak mahallelerinden gelen çocuklar, yağmurlu ve karlı günlerde okula nasıl ulaşacaklar ?

 Eğitime önem vermezsek çiçek gibi emek verip sevgi göstermezsek olmaz. Çocukların gülmesi, sevgi çiçeklerinin açmasıdır.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...