Google+

Doğa Düşmanlığı

Umut rüzgarları sürekli essin. Mutluluk dalgalarımız çoşup kabarsın.

30 Nisan 2009 sayımızda “ Kastamonu Sahline Sahip Çıkalım, Sahil Yolu Cinayetine Dur Diyelim” haberimizi manşetten verdik. Başhaberimizi Can SAN imzalı “Karadeniz Sahil Yolu” yazısıyla destekledik. Olayı tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdik.

Bu köşeden yöremizle ilişki kurarak “KARADENİZ SAHİL YOLU CANIMIZI YAKMASIN” diyerek uyarıda bulundum. Doğa severlerin ilgisini, tepkisini bekledim.

Yüreğim yanarak gördüm ki doğa katliamına toplumun büyük çoğunluğu seyirci. Doğa düşmanlarıyla savaşmaya kimse yanaşmıyor. Katledilen doğada yaşanmayacağı gerçeği göz ardı ediliyor. Çok acımasız davranışlar sergileniyor. Gelecek nesil, çocuklarımız hiç düşünülmüyor.

Çatalzeytin Mektubu gazetesinin doğa düşmanları ile savaşı 27 yıldır sürüyor, sürmeye devam edecek.

Toplum büyük bir duyarsızlık içinde... Resmi merciler, sivil toplum örgütleri, yerel basın büyük bir sessizlik içinde. Görüş ve düşünce belirtmekten kaçıyor, korkuyor insanlar. İnebolu Postası dışında yerel gazetelerin vurdum duymazlık içinde olmasına şaşıyorum. Gazeteler insanlığa hizmek için çıkmaz mı?

30 Nisan sayımızın dağıtımı yapıldıktan sonra sahil yolu konusunda haber ve yazılarımıza ilk tepkiyi Yunus Emre İlköğretim Okulu personeli Ahmet ÜSTÜNDAĞ’dan aldım. Beni mutlu eden duyarlı yurttaş, Çatalzeytin sevgisini gerçekten paylaşan ÜSTÜNDAĞ, sahil yolu konusunu işlediğim için bana teşekkür etti.

İl Genel Meclisi Üyemiz Birol BOZKURT’un ilk önergesi “Sahil Yolu” oldu. BOZKURT Sahil Yolu önergesini 04 Mayıs’ta başkanlığa verdi.

Karabük Mimarlar Odası Başkanı Mehtap BAŞAR telefonla arayarak desetek olacağını söyledi.

Ankara’dan Harun ÜNLÜ’nün, İstanbul’dan Erşen SADİ’nin yorumlarını okuyucularıma sunuyorum.

Sahilimize, doğamıza sahip çıkma çağırımı herkese yapıyorum. Görüş ve düşüncelelerinizi mektupla, faksla, elektronik postayla bana iletirseniz gazetemiz sayfalarında yerini bulacaktır. Katkılarınız doğa düşmanlarıyla savaşta bize güç verecektir.

Film yönetmeni Aydın KUDU ile temastayız. Son Kumsal’ı Çatalzeytin’de doğa düşmanlarına rağmen doğa severlere seyrettireceğiz.

Doğa sevgimizden asla ödün yok. Çatalzeytin doğasını korumak görevim hep sürecek. Bu kutsal çabamıza destek beklediğim okuyucularıma selam ve sevgiler sunuyorum.

    
YA SAHİLİMİZ DURUR, YA BİZ GİDERİZ

        Çatalzeytin Mektubu’nun Nisan 2009 sayısının ilk sayfası Çatalzeytin için kıyametin geliyor olduğunun haberiyle çıkmıştı. “Kastamonu Sahiline Sahip Çıkalım, Sahil Yolu Cinayetine Dur Diyelim!”

        1970’lerde başlayan Hopa-İstanbul Sahil Yolu projesi dalga dalga, yıka yıka kapımıza kadar geldi. Bize gelinceye dek verilen kıyıyı koruma savaşlarını izledik . Doğru yöntemlerle ve ortak bir solukla direnebilen ilçeler kıyılarını kurtarabildiler. Bir çok kıyı ilçesi ise yol geçmezden önceki kıyılarını anar ve arar oldular.

        Biz zaten var olan sahilimizin yeterince değerlendiremediğimizden yakına duralım, şimdi o sahil ile aramıza koca bir de kilit vurulacak. Bu gidişle biz de yakında şimdiki sahilimizi bile anar, arar ve ardından ağlar olacağız.

        Malatya’da kayısıyı yasaklayın, nesi kalır? Konya’daki Mevlana külliyatını, İstanbul’a adalara taşıyın, Konya’nın nesi kalır? Pamukkale’yi Denizli’den Bodrum’a taşıyın, Kastamonu’daki tarihi evleri yıkın yerine apartmanlar ve iş merkezleri dikin, Safranbolu’daki eski alanı Formula yarışları için yok edin, Erzurum’dan Palandöken’i silin yerine üç dört tane havaalanı, uçuş pisti ve tenis kortu yapın…. Neleri kalır  geriye ki.

        Çatalzeytin, kıyısıyla  Çatalzeytinli kalmayacaksa benim Çatalzeytinliyim dememin ne gereği kalır. O zaman ben de nüfusumu aldırır giderim başka bir yere, “daha da gelmem Çatalzeytin’e”.

        Nüfusta Çatalzeytin’e kayıtlı 75 bin kişi varmış, Onların ancak 7500’ü Çatalzeytin’de imiş. 67500 kişi nüfusunu alıverirse alıversin başka yerlere, bir şey olmaz mı acaba….Projeyi yapanlarla destekleyenlere yeter herhalde Çatalzeytin……
                            Harun ÜNLÜ

                                                                
BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞINA
                           ANKARA

        Karadeniz sahil yolu Kastamonu projesini öğrenmek istiyorum.
        Bu projenin öncelikle maliyeti ve siyasi açıdan değil de bilimsel olarak ele alınıp uygulanmasını talep ediyorum.
        Türkiye’mizin doğal güzelliğini saklayan ender bölgelerden biri olarak günümüze ulaşan Karadeniz sahilinin dolgularla yok edilmesine kesinlikle karşıyım . Benim maksadım yapılan icraatlara köstek olmak değil , yapılacak olan yola kesinlikle karşı değilim ancak maliyeti düşürmek amacıyla güzelim Karadeniz sahilimizin yok olmasına da seyirci kalamam. Yapılan icraatlerin düzenli projelendirilerek bilimsel açılardan kontrol edilerek tünel ve viyadüklerle geçmesinin doğru olacağı kanaatindeyim . İkinci bir GİNOLU faciasına kesinlikle karşıyım.
        Para harcayarak bozduğumuz doğayı , tekrar çok daha  fazlasını harcayarak doğal haline asla ve asla getiremeyeceğimizin bilinmesini isterim.
        Gereğinin yapılmasını arz ederim. Saygılarımla…


                            07/05/2009
                           Erşen SADİ

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...