Google+

Dik Durmak


"İnsan bir şeyi sevmedikçe, onu anlamayı öğrenemez."
Goethe


"Dik dur! Dik otur!" sözleriyle büyüdük, yetiştik.

Ne yazık ki toplumumuzda dik durabilen insan sayısı çok azaldı. Bu yüzden birlik ve beraberlik içinde olamıyoruz.

Otuz yıldır yayınlanan gazetemizin "Burdan Buyrun" köşesi serbest kürsü gibidir. Her konu burada dile getirilir. Bu köşede geçerli olan açık imzadır. Ama çoğu kişi imzadan kaçar, adını saklar.

Soruyorum, bu kaçış nereye kadar? Sular kesilince kaçacak yer de bulunamayacak.

23 Ocak 2012'de Çatalzeytin Aşıklan Çevre Platformu üyeleri ben, Mazhar Özcan, Ergun Usta, Doğan Özbay ile birlikte Mustafa Güney yönetimindeki ticari taksi ile Sökü köyüne gittik. Karacakaya çayına yapılması planlanan HES'in ÇED Bilgilendirme toplantısına katıldık. Toplantı başlamadan önce Gıcırık Suyuna inip kana kana su içtik. Gıcırık Suyu, ekonomik değeri olan önemli bir potansiyelimiz. HES yapılırsa heba olacak önemli bir kaynağımız.

Mazhar Özcan yolda bize heyecanla HES'e tepkisini dile getirdi.
" Su köylünün ama köylü suya sahip çıkamıyor. Hidro Elektrik Santralının çeşit çeşit zararlarım anlatmak zorunda kalan köylü. Santral yapayım diye yalvarması gereken firma. Ama tersi oluyor. Köylü yapmayın diye direniyor. Köylünün suyu elden gidecek. Köy köylükten çıkacak. Sular kuruyunca köylü ne içip ne yiyecek ? O zaman köylü nereye gidecek ?” dedi.

Karacakaya çayına HES yapılırsa....
-  Karacakaya, Hacıreis, Hacıreissökü, Sökü köyleri susuz kalacak.
-  Değirmenler çalışmayacak.
-  Hayvancılık bitecek.
-  Bağ, bahçe yapılamayacak.
-  Heyelan artacak.

HES'le ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısına 4 köy halkı ve muhtarları büyük ilgi gösterdiler. HES'in kendilerine vereceği zar arlan açık seçik ifade ettiler. Topyekün biz HES istemiyoruz, dediler.

Karacakaya Muhtarı Sami Altundal'ı, Sökü Muhtarı Muzaffer Öztürk'ü, Hacıreis Muhtarı Mehmet Ünal'ı, Hacıreissökü Muhtarı Kemal Açıkgöz'ü ve köyler halkını dik duruşlarından dolayı kutluyorum.

Dört köy halkı dik duruşunu sonuna kadar sürdürürse suyuna sahip çıkacaktır.

Sular bağlanmasın hep aksın, yüzler asılmasın hep gülsün istiyorum.

Suda dik duran dostları, doğayı sevip sahip çıkanları selamlıyorum.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...