Google+

Denizimi Sahilimi Ameliyat Ettirmem

Seni kendime o kadar yakın hissediyorum ki.. Paylaşamayacağımız bir şey yok diye düşünüyorum. Yüreğim sevginle dolu.

Yatacağım topraksın. Toprağımdaki yayla, yayladaki çiçeksin. Denizin coşar, maniler söyler dalgaları. Türkümsün.. Avuçlarımdaki sıcaklığımsın. Hülyamsın, düşümsün. Yolunda koştuğum aşkımsın. Sen havasını kokladığım Çatalzeytinsin..

Çok önem arz ettiği için gündemdeki konumuz yine SAHİL YOLU.

Çatalzeytin’i seven her kişinin bu konuyu iyice düşünmesini, mantık süzgecinden geçirmesini istiyorum. İş işten geçtikten sonra “eyvah” demenin bir yararı olmayacak. SAHİL YOLU, asla hafife alınacak bir konu değil.

Doğasever hemşehrimiz Erşen SADİ’ye Karayollarından gelen yanıtı birinci sayfamızda okuyacaksınız. Yol projesi ile ilgili paftaları karayollarından talep ederek okuyucularımın bilgisine sunacağım.

Ginolu’nun dününü, bugününü düşünün. Gözlerinizin önüne Ginolu tablosunu serin.

Çatalzeytin’den Ginolu’ya giderken Şekerçeşme önünde karayolları denizi doldurarak yol çalışması yapıyor. Gidip görün, hoş olup olmadığına siz karar verin.

Film yönetmeni Aydın KUDU’nun www.turkishmoon.com/sonkumsal sitesine girin Son Kumsal’ı izleyin.

Ekonomik durumunuz el veriyorsa Sarp’a kadar gidin, utanç yolunu bir görün.

Küresel ısınma sonrasında biliminsanları, Akdeniz Bölgesinde ısının yükseleceğini, deniz turizminin Karadeniz’e kayacağını söylüyorlar. Böyle bir şansı da yakalamışken neden sahilimize sahip çıkmıyoruz?

Kastamonu milletvekilimiz Musa SIVACIOĞLU, nezaket göstererek 10 Temmuz 2009 saat 14:00’te gazetemiz bürosunu ziyaret etti. Ziyarette Belediye Başkanı M. İhsan UĞUZ, AKP İlçe Başkanı Sinan KARADAĞ, İl Genel Meclisi Üyesi H. Tolga İNCE, esnaf Sami ÇETİNKAYA hazır bulundular.

Genel ve yerel konulara değinen SIVACIOĞLU’na Sahil Yolu konusunda görüşlerini sordum. Beni tatmin edici yanıt alamadım. SIVACIOĞLU sağlık için insanların bile ameliyat olduğunu söyleyerek yolun yer yer sahilden geçebileceğini dile getirdi. Ben de kendisine “Sağlığım için ameliyat olurum. Ama size denizimi, sahilimi ameliyat ettirmem.” dedim.

Mücadelemiz sürecek sevgili okuyucularım. Sahil Yoluna desteklerinizi bekliyorum.

 Gazetemiz tarafından açılan facebook’ta “Kastamonu Sahiline Sahip Çıkalım” grubunda 525 üyemiz oldu. Bana gelen görüşleri ilgilerinize bilgilerinize sunuyorum.

Behice Sahin : O zaman kimse turizm yağmuruna tutulma hayallerini devam ettirmesin...

Ercan Özcan : Serhat Bey konu ile ne alakası var anlattığınız hikayenin.Köy yolu yapılsın, hastane de yapılsın ama sahil yolu yapılmasın.Bu ne basit ne sığ bir düşüncedir böyle. Sahil yolu demek denizin yok olması demek. O deniz kimsenin malı değildir. Bundan 100 sene sonra orada doğacak çocukların haklarına tecavüz etme hakkı kimsede yok.

Ramazan Zengin : Arkadaşlar, öncelikle merhaba. Kastamonu’lu değilim ama nihayetinde insanım ve gönlüm böyle bir doğa harikasının yok olmasına el vermez ... Garip hikayelerle mantık dışı mantıklarla gelişeceğiz, kalkınacağız umuduyla mahvedilmesine izin vermeyin sahil şeridini yok ederek, denizden çalarak, tahribat yaparak elde edilecek o yol pek bir işe yaramayacak. İstanbul’da deseniz anlarım. Gerçi artık yol yapacak yerde yok İstanbulda ... Ama sizin o tarafta yoğun trafik olmadığı kesin... Ne gerek var ...
Karadeniz Bölgesi’ni KARADENİZ yapan adı üstünde deniz. Siz bu denizi tabiri caizse öldürürseniz hiç bir anlamı kalmaz. Karadeniz Bölgesi kıyılarıyla yemyeşil ormanlarıyla ünlüdür ... Siz bugün sahil şeridine göz yumarsanız yarın o yemyeşil ormanlarda konutlar, yapılar yükselmeye başlar ... Sonra gelecek nesile hiç birşey kalmaz . Duyarsız olmayın, eski tarihlerde değiliz ... Şu an doğu bölgelerinde yol sorunu var gidip o taraflara doğru düzgün ulaşım yolları yapsınlar ve şu var ki deniz kendisinden alınanı fazlasıyla geri alır elbet...

Kadir Naci İnce : Arkadaşlar sanırım burada en büyük görev şu an AKP’li olan Belediye Başkanı Musa Beye düşüyor.Sahil yolu kim ne yaparsa yapsın geçecek ama, bunun zaten dar bir sahil şeridine sahip olan ilçemizde ille de deniz kenarından geçmesi gerekmez. Sanırım iyi bir projelendirme ile Taşlıyol dediğimiz mevkiden de geçirilebilir. Tabi ki bunu da en iyi iktidar ve muhalefet partilerinin ilçe yönetimleri el birliği ederek sağlayabilir.

Ergun Usta : Genelde Kastamonu, özelde Çatalzeytin sahili; tarih, coğrafya ve doğanın insanlık alemine bağışladığı en nadide incidir. Tarihin ilk çağlarından bu yana yerleşim alanı olan Ginolu çok değişik medeniyetlere beşiklik etmiştir. Çatalzeytin için bulunmaz değerdeki Ginolu'nun da denizi doldurarak geçecek bir sahil yoluyla molozların altında kalmasına gönlüm razı değil.
Sahil yolunun bir an önce bitirilmesi ülkemiz ekonomisine turizmine katkı sunacaktır. Ancak, bu yolun sahilin iç kesiminden viyadüklerle beslenerek tünellerle desteklenerek geçirilmesi sahilimizin korunmasını sağlayacaktır.
Gerçek manada turizm sezonunun kısa, turizm tesislerinin yetersiz olduğu güzelim Karadeniz sahillerinin üst kesimden geçecek bir sahil yolu ile daha canlanacağı kanaatini taşımaktayım.Yola karşı olma gibi bir tutum içinde değilim. Ancak; Karadenizin incisi sahilimizin katledilmesi karşılığında, yani, denizin doldurularak yapılacak yola karşıyım.
Çünkü; Karadeniz sahili "GİNOLU" sadece o yörenin insanlarının değil , tüm insanlığın ortak tarih, uygarlık ve kültür merkezidir. Bu duygu, düşünce ve inançla benim gibi düşünenleri saygıyla selamlıyor mücadelemizin değer bulmasını istiyorum.  27.06.2009 Ergun USTA Çatalzeytinliler Yardımlaşma Derneği Başkanı. Eğitimci-Yazar

Erol Karaoğlu : Bergama'da köy halkı ayaklandı siyanürlü altın istemezük diye, çünkü geleceği gördüler, hani nerde o güzelim temel fıkralarına konu olan Karadenizin kıvrak zekalı insanları? Neden görmemekte ısrar ediyorlar? Rahat bir on beş yıldır o yollar hep inşaat... Geçmişte şimdi de ve gelecekte vuku bulan, Karadeniz insanının hamsi gibi bildiği tanıdığı hatta kanıksadığı bir durumdur denizin doldurulması, kıyı boyunca her yere t şeklinde dalgakıranların yapılması... Trabzon’un t'si zanneder çoğu o t'leri... Ama bir kez dahi çatlak bir ses yükseldiğini "bofloo! habu yoli da puraya yapayler, lakin uşağum piz kıyidan oltayla nasıl paluk tutacaz?!!" diyeni de, çevre örgütlerinin ya da diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının(STK) herhangi bir girişimde bulunduklarını da duymadım. Sonumuz hayır ola     diyorum zira, Karadenizin sadece kıyıları değil, yeşil doğası da yavaş yavaş erimekte...zeytinyaglibiberdolmasi,/EKSİSOZLUK


Tuncay Öztürk : Duvar yazılarının tamamını okudum. güzel ve seviyeli bir fikir alışverişi oluyor. Ben doğu Karadeniz sahil yolu projesinin yarattığı felaketi bizzat görmüş biri olarak, projenin Batı Karadeniz’e devam edeceği duyumunda bile dehşete kapıldım. Serhat Ersöz gelişim için fedakarlık yapmaktan bahsediyor. Kendi fikrini desteklemek adına bir örnek de vermiş. Evet günümüzde yol olmazsa olmaz. Ancak Çatalzeytin gibi sahil kasabalarında yaşayanlar için yaşam kaynağıdır Karadeniz. İnsanların yüzündeki tebessümdür. Gurbetten memlekete gelenlerin ilk özlemidir. Esentepe'den ilk denizi görüp içinde memlekete gelmenin coşkusunu hissetmeyen var mı? Şimdi deniz ile bağımızın kesilmesinden, oturacak bir sahilimiz olmamasından bahsediyoruz. Denizin dalgalarını görememekten. Sahil yolunu savunanların bir an gözlerini kapatıp kaybedecekleri değerleri hayal etmelerini ve hayal ettikleri karşısında hissettikleri hüznü burada yaşamalarını bekliyorum.
Evet yol olmazsa olmazdır,medeniyettir.Ama medeniyet aynı zamanda doğayı mümkün olduğunca koruyan alternatifler yaratabilmektir.Ginolu balıkçı barınağı yapılırken verilen tepkinin haklılığını bugün yaşıyoruz.Balıkçı barınağı yapılması için feda ettiklerimizi geri getirebilme şansımız maalesef yok.Ginolu’ya gidip tahribatı görün ve sahil yolu projesinin sahili ne hale getireceğini tekrar düşünün.Ve siyasilerimiz sizler çocuklarımızın emanetini onlara nasıl teslim edeceğimizi tekrar düşünün ve bence bir kere de çocuklara sorun.

Ali Ihsan Topcu (Germany) : Arkadaşlar ben Fatsalıyım, ve her Fatsa’ya gidişimde bu yolu bu şekilde yapanlara ve otoyol diye yutturanları acımasızca eleştiriyorum. Güzelim sahil kıyısı 4 şeritli bir yol halinde Trabzona kadar gidiyor.Memleketimize ve sahilimize sahip çıkalım.

Caner Öztürk : Sonuna kadar savunacağız. Kastamonulu olmak ayrıcalıktır.
Alper Güzelaydın : Memleketini toprağını seven herkesten destek bekliyoruz arkadaşlar.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...