Google+

Deniz Doldurulsun Yol Yapılsın mı?

23 yıl önce bu köşede “Ginolu’ya Liman Olur mu ?” diye sormuştum.

Teslim ettiğimiz eller, ellere karşı koruyamadığından Çatalzeytin’imizi çok kötü günler bekliyor. Herkesi güzel ilçemizin güzel doğasına sahip çıkmaya çağırıyorum.

31 Ağustos 2004 tarihli gazetemizde “Nazar Boncuğumuz Sahil Şeridimiz” başlıklı yazımla 6 yıl önce tehlikeyi işaret etmiştim.

2009 yılında Cıvıltı’da Sahil Yolu konusunu işleyen 5 yazı yazdım. Ne yazık ki beklediğim tepkiyi alamadım.

Sahil Yolu konusunda bıçak kemiğe dayanmış durumda.

Benim yola karşı olduğum dedikoduları çarşıiçinden köylere doğru yayıldı. Halbuki Çatalzeytinle ilgili her düşüncemi bu gazetede aynen yazıyorum. Kapalı hiçbir işim yok. Yola karşı çıkmak için deli olmak lazım.

Hepimiz biliyoruz, gözlemliyoruz. Ginolu’ya barınak yapıldıktan sonra sahildeki tahribat arttı. Bu işten en çok Çatalzeytin-Abana karayolu zarar gördü. Eski orman tavlasından Ginolu’ya kadar olan bölümde deniz tahribatı halen izlerini gösteriyor. Deniz affetmiyor, zorla almaya kalkıştığınızı fazlasıyla geri alıyor. 2009 yaz mevsiminde Şekerçeşme önünde deniz dolgusu yapıldı. Henüz Sahil Yolu projesi yapılmadan denize 51 metre girildi. Bu dolgu yolu korumak için yapılan bir tahkimat değildi. Sonradan öğrendim ki bu işi talep eden bizzat Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz’du. Şekerçeşme önündeki dolgu işi ile ilgili hukuk mücadelemi okuyucularıma daha sonra bir yazımda anlatacağım.

Belediye Başkanı M. İhsan Uğuz’la bu dolgu işini defalarca konuştuk. Yapılan işin çok yanlış olduğunu, memlekete çok kötülük yaptığını kendisine anlattım. Şekerçeşme’de dolgu yapıldı. Deniz gitti başka taraftan aldı, yol tahribatı ortaya çıktı. Tahribat yapılan yer doldurulacak, deniz başka noktadan alacak. Bu işin sonu gelmez. Böylece tüm Çatalzeytin sahilini yok edersiniz. Sahil ve deniz giderse ilçemizin güzelliği, özelliği kalmaz.

Belediye Başkanı Uğuz beni yol düşmanı ilan etti. Ben de kendisini doğa düşmanı ilan ediyorum.

Şunu herkes çok iyi bilsin. Ben yola karşı değilim. Karşı olduğum deniz doldurularak, sahil yok edilerek yol yapılmasıdır.

Sahil Yolu haberini 1. sayfadan verdik. Ginolu-Abana arasında 15 km yol, bize sızan bilgilere göre doğa müsaade etmediğinden -kıyı taşlık, kayalık- içeriden viyadük ve tünellerle yapılacak. Ayrıca Batı Karadeniz Bölgesinde dalga yüksekliğinin daha büyük olduğunu da hesaba katmalıyız. Peki Kaşlıca-Ginolu arasında 1 km’lik sahil neden taşla kaya ile doldurulsun ? Bu ilçenin turizmi, geleceği niçin düşünülmüyor ? Halk, Belediye Başkanını sahili yok etsin, doğayı tahrip etsin diye mi seçdi ?

Ben Sahil Yolu konusundaki önerimi Ciye Çatalzeytin Belgeselinde de belirttim. Akçay-Ginolu arasında Sahil Yolu arka sırttan geçmelidir. Doğrusu budur. Şehirlere niçin çevre yolu yapılıyor ?

Şu anda kullanılan yol asla Sahil Yolu olarak düşünülmemelidir. Bu yol Sahil Yolu olarak kullanılırsa karşıdan karşıya geçmek, deniz kıyısına inmek dahi mümkün olmaz. Sahil kentinde sahili uzaktan seyrederiz.

Şimdi gözlerimiz bu yol tablosunda olsun. Belediye Başkanı Uğuz, ısrarla deniz dolsun yol yapılsın diyor. Şekerçeşme’de deniz dolgusunu talep eden kendisi. Hatta dolgu yaptığı sahile çiçek dikeceğini söylüyor. Benim tavsiyem allahın verdiği çiçekleri korusun, sahip çıksın. Denizimiz, çaylarımız zaten başlı başına çiçek...

Olayın sonrasını düşünelim. Ginolu’da deniz dolgusu devam eder, yol geçerse Karayolları, Çatalzeytin’e ikinci bir yol yapıp masrafa girer mi ? Sahil Yolunu Çatalzeytin’in arka sırtından geçirme şansımız kalır mı ?

Çatalzeytin’in en büyük potansiyeli denizi, sahili ve çaylarıdır. Kendi elimizle sahilimizi yok etmek düşüncesi beni kahrediyor. Yola alternatif var. Viyadük olur, tünel olur. Ya da başka teknikler gelişir. Ama sahilimizi yok edersek, alternatif bulamayız. Sahilimiz bizim için çok değerli. Gelecekte sahilin değeri daha iyi anlaşılacak. “Nazar Boncuğumuz, Göz Bebeğimiz” sahilimizi yok etmeye kimsenin hakkı yok. Gelecek kuşakları düşünmek zorundayız.

Çatalzeytin’i bekleyen tehlike sadece Sahil Yolu değil. Akçay’a Hidro Elektrik Santralı yapma kararı çıktı. HES takvimi hızla devam ediyor. İnanya çayına 2 HES için ÇED süreci başladı. Çayağzı Kapankoltuğu’nda Türkeli-Helaldı yolu için malzeme alımı heyelana davetiye çıkarıyor. Gencek köyü büyük bir tehlike çemberi içinde

Denizimizi, sahilimizi, derelerimizi kurutacak, yok edecek tutum ve anlayışa karşı çıkmalı, sessiz kalmamalıyız.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...