Google+

Çevre Yolu

İstiyorum ki Çatalzeytin sevgisi sevenlerinin yüreklerinde dalgalansın. Sevgi dalgaları coşsun kabarsın. Çatalzeytin konuşulurken başka hesaplar yapılmasın. Bu sevgiye hiçbir şey karışmasın. Çatalzeytin'in geleceği, doğası politik pazarlıkların konusu olmasın. Kişisel çıkarlara, politik oyunlara alet edilmesin.

Bu sayıda Çevre Yolu gazetemiz gündemine girdi. Başyazıda değinildiği gibi güzel yöremiz 2 büyük tehlike ile karşı karşıya.

Çatalzeytin'in denizi, dereleri yok olurken yol, su konuları, İlçe Hastanesinin küçülmesi, Askerlik Şubesinin kapatılması, göç, terminal konuları benim için çok büyük önem taşımıyor. Çünkü bu sorunlar gecikmeli de olsa çözülür. Örneğin Devlet Hastanesini bugün kapanır, yann yeniden açılır.

Önceliğimiz doğamızı korumak olmalı. Köfte kapmak değil.

Deniz yok edilirse, Akçay kurutulursa bir daha geri dönmez. Çatalzeytin betonlaşarak adım adım elden gider.

Sahilimizin elden gitmemesi için ÇEVRE YOLU konusuna dört elle sarılmalıyız. Çatalzeytin Çevre Yoluna sahip çıkmazsa sahilinin kurtuluşu olmaz.

Ginolu'da Şekerçeşme önüne deniz dolgusu, 2 yıl , aradan sonra yeniden başladı.

Bugün yolu tahrip ediyor diye Şekerçeşme önünde denize dolgu yapılıyor. Daha sonra Kaşlıca altını deniz oyacak. O bölgede Karayolları tarafından doldurulacak. Sıra Kışlaaltı'na ve Çarşıaltına gelecek. Böylece tüm sahilimiz elden gidecek, yok olacak. Görünen köy kılavuz istemiyor. Kötü örnekleri uzakta değil. Ayancık'ta, Türkeli'de, İlişi'de, Abana'da sahili yok eden doğa katliamları bize ders olmalı.

Karayollarının başka çözüm yok demesi aldatmacadır. İşin kolay yanı, ucuz yanı, basit yanı denizi doldurmaktır. Teknoloji çağındayız. Kimse yola karşı olamaz. Biz. sahilimizi yok etmeden yol istiyoruz.

Şekerçeşmedeki dolgu işi baştan sona yanlıştır. Yanlış yanlışla düzeltilmez, Ginolu- Abana arası 20 km'lik yol, büyük olasılıkla içeriden geçecek. Çünkü bu kısımda vahşi doğa yola denizden geçit vermiyor. Ginolu - Kışlaaltıara sında 3 km. sahil bandı niçin yok edilsin? Deniz taşla kayayla doldurulsun ? Bu kesimde de yol içeriden geçsin. İşte tam bu noktada Çevre Yolu gündeme geliyor.

Sahilimizi kurtaracak formül Çevre Yoludur. Çatalzeytin'in arka sırtından Didi, Kaşlıca, Konaklı, Samancı, Doğan yönünden geçecek yeni bir yol talep etmeliyiz.

Şu anda kullanılan Çatalzeytin'ın içinden geçen karayolu sahil yolu olarak kullanılmamalı. Şehrimizin içinden geçen yol sahil yolu olursa bırakın denize girmeyi karşıdan karşıya bile geçemeyiz. Çünkü bu yol, o zaman koruma altına alınır. İleride çift şerit yol yeterli olmadığın da deniz yeniden doldurulur. İşaret ettiklerini bugünden görmek zorundayız.

Sahilimizin korunması için tek çözüm Çevre Yoludur.

Çevre ilçeler içinde sahiline sahip çıkan denizini kapatmayan tek ilçeyiz. Bu doğa güzelliğini korumak, nazar boncuğumuz sahilimize sahip çıkmak en başta gelen görevimiz.

Çatalzeytin'i sevenleri sahilimize sahip çıkmaya çağırıyorum. Haydi... tarihi bir olaya destek olalım.

ÇataIzeytin gündemine taşıdığım Çevre Yolu konusunu okuyucularımın bilgilerine, ilgilerine sunuyorum.


HES SORUSU
1.    Tarih 20.07.2011... Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ilçemizi ziyarete geldi. Milletvekiline Güllüsü'da balık ikram edildi. Yemekte Belediye Başkanı M. Ihsan Uğuz, İI Genel Meclisi Üyeleri Birol Bozkurt, Hüseyin Tolga İnce vardı. Yemeğe Akçay Hidro Elektrik Santralı (HES) firması yetkilisi de katıldı.

2.    Tarih 24.07.2011 Belediye Yaz Şenlikleri Ginolu Koşusu başlangıcında çarşı içindeki protokol masasında Belediye Başkanı M. İhsan Uğuz'un yanında HES yetkilisi yer aldı. Fotoğrafı bizde saklı hatıra için. HES yetkilisi dereceye giren Yıldız Erkeklere ödüllerini de verdi.

Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz'un, İl Genel Meclisi Üyeleri Birol Bozkurt ve Hüseyin Tolga İnce'nin yanıtlamalarını istediğim bir sorum var.

Bu ilgiye mazhar olmak için bîr HES mİ yapayım ? denizi mi doldurayım ?

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...