Google+

Çatalzeytin Gözden Irak Gönülden Uzak Olmasın

Yağmur yağsın ama sel olup sevgimizi silip süpürmesin.

Karagöl Kanyonu’nda gördüğüm, yaprağında meyvesi olan ağacı anımsadım. CİYE’nin doğuşuydu o gün. 27 Ağustos 2007. Bu güzellik hayallerimi coşturdu. Hayaller umutları büyütür. Düşler dünyasında özgürce gezinirim. Sevdiğim yüz, Çatalzeytin’i düşünerek.

Yazı başlıkları beni çok düşündürür. Genellikle kısa başlıkları severim. Bu defa uzun başlığı tercih ettim. Başlığı atmadan yazıya başlayamam.  Tersten çalışma yaparım.

Liseyi Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde okudum. O yıllarda (1969-1971) yırtığımızı, söküğümüzü diktirmeye Ermeni terzilere giderdik.  Ermeni terzi çoktu, dikişleri de ucuzdu. Gide gele ahbap olduğumuz bu terziler Çatalzeytin’in adını, Kastamonu’ya bağlı olduğunu bizden öğrendiler.

Çatalzeytin Kastamonu’nun 20 ilçesinden biri, 1954’ten beri. Sinop sınırını çiziyor. İle uzaklığı 105 km. Ticarette, siyasette gözden ırak bir ilçe. Kamyoncular gönüllü mal taşımaz, tayin olan memur ilçeye gönüllü gelmez.

Bizi üzen Çatalzeytin’in gözden ırak olması değil, gönülden ırak tutulması.

Çatalzeytin Mektubu Gazetesi çıktığı günden bu yana 30 yıldır doğanın korunması için mücadele ediyor. 2009 yılında doğamıza saldırılar yoğunlaştı. Denizimiz ve 2 çayımız (Akçay ve İnanya) kurutulmaya çalışılıyor.

Doğa mücadelemizde bize sahip çıkacağını umduğumuz dönemin Valisi 2010 yılında, Akçay HES’e “Çed gerekli değildir.”diyerek izin verdi. Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu üyeleri olarak mücadele verdik, kararı mahkeme iptal etti. Sahipsizliğin en acı örneği idi bu.

Turizm sektöründe yerini almaya başlayan Kastamonu’nun sahil bandında altı ilçesi var. Tarihi bir il olan Kastamonu’nun en büyük sorunu tanınmamışlığıdır. İlimizin sahille bağlantısı bilinmiyor.

Kültür, sanat ve doğal güzelliklere sahip ilimizin batıda Bartın’la sınırını Cide, doğuda Sinop’la sınırını Çatalzeytin çiziyor.

Kastamonu sahil ilçelerinin farkında değil, sahil ilçelerini unutmuş gibi.

Turizm pastasından payımızı sağlıklı yatırım planlarıyla alabiliriz.

Gelişen ve büyüyen Kastamonu daha güçlü olmak için ilçelerine sahip çıkmalı, dışlamamalı. Özellikle iki uçtaki ilçeleri Çatalzeytin ve Cide’yi göz ardı etmemeli.

Kastamonu artık sahilimizin değerini bilmeli. Sahil yolu konusunda ince eleyip sık dokumalı. HES (Hidro Elektrik Santral)’leri yatırım olarak görülmemeli. İl genelinde 40’ı aşkın dere üzerindeki HES başvurularına dur demeli. Dereler elden giderse Kastamonu’nun yaşam kaynağı biter, doğal güzellikler uçup gider.

Kastamonu’da yaz saati önerimizle ilgilenen olmadı. Turizmde nasıl söz sahibi olacağız ?

Beş ilçemizde Çatalzeytin, Abana, Bozkurt, Daday ve Küre’de Adliyeler kapandı. Bu konu gündeme bile getirilmedi. Sadece Küre ilçesi verdiği mücadele ile Adliyesini geri aldı. Kastamonu AKP Milletvekilleri, Sivil Toplum Örgütleri kapanan Adliyelerle ilgilenmediler. İlçelerin kuşa dönmesi Kastamonu’yu güçlendirmez. Kastamonu ilçelerden göç almak yerine kendine bağlı ilçeleri güçlendirmelidir.

Çatalzeytin gözden ırak, gönülden ırak olmasın…

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...