Google+

Çatalzeytin Çatıları

Onduline Avrasya AŞ. 08 Eylül 2011'de gazetemize "Türkiye'nin Çatıları" albümünü gönderdi.

Takdim yazısında "Binlerce yıllık kültürel mirasımızın geleceğe taşıyacak bu eseri size sunuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." deniliyordu.

Bu güzel jeste biz de Ciye Çatalzeytin Belgeseli göndererek karşılık verdik.

45 ilin çatı fotoğraflarının yer aldığı eserde Kastamonu, merkez ve inebolu çatı fotoğrafları ile örneklenmişti.

İller, ilçeler, köyler, yaylalar gezilerek fotoğraf sanatçısı Bünyamin Aygün tarafından fotoğraflanmıştı.

Beni çok etkileyen albümün, giriş bölümündeki yazılardan seçtiklerimi okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

"Çatılar hem mirasımız, hem de geleceğimizdir. Bizler miras veya geleneklerimizi oluşturamayız; ancak onları tespit edip kayda geçirebiliriz. Bu yaptığımız işe sistem ve güzellik katarsak da onun adı sanat olur." Burhan Karahan/ Yönetim Kurulu Başkanı

"Doğru ve güzel çatıların yapılabilmesi için yönetimlere, eğitim kurumlanna ve bu konuda üretim yapan tüm kuruluşlara çok önemli görevler düşmektedir." Mimar Osman Nuri Ozpay / Satış ve Pazarlama Müdürü

"Bir çatı, kah bir oyun alanı, kah bir uyuma ya da çamaşır yıkama yeri, kah sırların paylaşıldığı ya da çok bunaldığında bir insanın kaçış yeri olabiliyor." Binnur Ertuş Şimşek / Kurumsal iletişim Müdürü

"Türkiye'de kırk beş il, elli kasaba ve köyüne ait fotoğraflardan oluşan bu albüm, yaşadığımız dönemin mimari ve çatı yapısı öncelikli olmak üzere folklorik kuşağına da ışık tutacak niteliktedir. Gördüklerim ve çektiklerimin aslında başkasına ait olduğunu bile bile bugünün Türkiye'sine söylenecek sözlerimi fotoğraflarla söylemek istedim." Bünyamin Aygün / Fotoğraf Sanatçısı

Gazetemize gönderilen "Türkiye'nin Çatıları" albümünden esinlenerek çalışma yaptık. Gazetemiz Foto muhabiri Doğan Özbay Çatalzeytin Çatılarını fotoğrafladı. Bu sayıda manşete taşıdığımız haber "Çatalzeytin Çatıları" oldu. Birinci sayfada ana haberimizin içinde 31 Ekim 1994 tarihinde gazetemizde çıkan "Çatı Kata Paydos" haberini verdik. O zaman Fen İşleri Müdürü olan Musa Ihsan Uğuz, 3 dönemdir Belediye Başkanı. Belediye Meclisinin aldığı çatı kararının uygulanıp uygulanmadığı konusundaki yorumu okuyucularıma bırakıyorum. Biz sadece okuyucularımızı Çatalzeytin çatı mimarisi konusunda fotoğraflarla bilgilendirmek istedik.

Bence yapılar, bir kentin estetiğini, güzelliğini ortaya koyuyor. Uzaktan kenti yansıtan çatılar, yapıların şapkası gibi.

Eskiden ahşap evler bittiğinde çatılara Türk bayrağı asılırdı. Günümüzde de inşaatlar bittiğinde çatıya bayrak asma geleneği devam ediyor. Ahşap evlerde çatı güvercinlerin yuvasıydı. Eğrelti otları arasında çatılarda elmalar, armutlar, ayvalar kışa saklanırdı. Çatılar evin erzak dolabıydı. Dinlenme ve huzur yeriydi.

Çatı haberimizde eski ahşap evlerin fotoğraflarına da yer verdik. Eski yapılarda kullanılan malzemeler, tümüyle yöreden sağlanmış. Temelde taş, duvarlarda ağaç, çatıda örtü taşı kullanılmış. Uzak köylerde ve yaylalarda evler, çatı dahil tümüyle ağaçtan yapılmış.

Karacakaya köyümüz, taş örtülü, iki ocaklı, köpükten bacalı ahşap evleriyle sivil mimari örneklerimizi halen yaşatıyor. Yüzyıl öncesini görmek isteyenler, Karacakaya'yı mutlaka gidip görmeli.

2006 yılında ilçe merkezindeki tüm ahşap evleri fotoğrafladık, gazetemizde ve Ciye Belgeselinde yayımladık. Çok önemsediğim ahşap evler kültür çalışmamızda Çimenlik'teki 3 evi unuttuğumuzu hemşehrimiz Şenöz Geniş anımsattı. Şenöz Geniş evini (Hacı Hüseyin Ağa), Aysel Koca evini (Hamdi ince), Nafiye Turak evini (Sami Çavuş) fotoğrafladık, "Dünden Bugüne" köşemizde bu sayıda yayımladık. Ciye'nin ikinci baskısına ömür yeter, olanak olursa unutulan bu ahşap evlerimiz mutlaka girecek.

Çatalzeytin Çatıları, tarihe tanıklık eden ahşap evlerde bize gülümsüyor. Uyum ve estetikten uzak çoğu beton yapılarda ise çatıların yüzünün asık olduğunu görüyorum.

Sahil boyunda, İstikbal Caddesinde gezelim, Nuhlar'a, Zeytinlik'e çıkalım, çatılara bakalım. Çatılar güzellik sergiliyor mu ? Gözümüze hoş geliyor mu ? Kararı siz verin.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...