Google+

Bir Kültür Elçisi

Kemal Yıldırım, Türkiye'de Türkçe Öğretmenliğini bırakıp İsviçre'ye işçi olarak çalışmaya gitti. 1982'den beri gurbette.

Çatalzeytin'den gurbete çıkış Osmanlı dönemine uzanıyor, İstanbul hep cazibe merkezi olmuş.

Kereste ticaretinin yapıldığı dönemde Ayancık'a çalışmaya gitmiş insanlarımız. Yorgancılık, kunduracılık yapmışlar.

Kömür hareketine dayalı olarak sürekli göç verdiğimiz merkezlerden birisi de Zonguldak. Cumhuriyet dönemindeki vapur seferleri bu göçü tetiklemiş.

Demir Çelik fabrikası açılınca Çatalzeytin'li Karabük'e akın etmiş. Eş ve çocuklar köyde kalmış önceleri. Daha sonra da köyü terk edip Karabük'e yerleşmişler.

Bizim için gurbet deyince İstanbul akla gelir. Mermerciliği, Kartonpiyerciliği, dökümcülüğü öğrenen insanlarımız çırak girdiği işyerinin zamanla sahibi olmuşlar.

1960 sonrası da yurtdışı göç hareketi başlıyor. Yurtdışında Çatalzeytinlinin en yoğun olduğu ülkelerden biri İsviçre. İsviçre'de Paşalılılar, Paşalı köyünden daha çok nüfusa sahipler.

Yurtdışına çıkan insanımızın en büyük sorunu eğitim ve kültür. Çocuklar Türkçe eğitim alamıyorlar, farklı kültür ortamında yetişiyorlar. Eğitim ve kültür hizmetinde devletimizin eli, desteği yok gibi.

Kemal Yıldırım, 1982' den beri İsviçre'de fahri kültür elçisi gibi çalışmış. Türk çocuklarının eğitim ve kültürü için gönüllü hizmet vermiş.

Yıldırım, yaptığı çalışmaları yazıya dökerek kalıcılık sağladı.

Şiir kitabı "Olten'den Esintiler" 2009'da, öykü kitabı "Hasret Koydun Gönlüme" 2010'da çıktı.

Elinizdeki kitabı, "İsviçre'den Notlar" köşe yazılarından oluşuyor. (2011)

Dört bölümden oluşan "İsviçre'den Notlar" kitabındaki yazılarında ağırlıklı olarak eğitim ve kültür sorunları işleniyor. Bir öğretmen olarak Yıldırım, çekilen sanayi daha yakından izliyor. Çözüm yolları öneriyor.

Birinci bölümde Çatalzeytin Mektubu Gazetesinde çıkan 21 yazı, ikinci bölümde diğer gazete ve dergilerde çıkan 4 yazı, üçüncü bölümde yayımlanmamış yazılarda 8 yazı ve dördüncü bölümde kendisiyle yapılan 3 söyleşi yer alıyor. Kapağı renkli olan kitap 120 sayfadan oluşuyor.

Kemal Yıldırım'ın Çatalzeytin Mektubu Gazetesinde 1984-2010 yıllan arasında 21 yazısı çıkmış. 26 yıllık süreçte yazı yazma grafiği son yıllarda yükseliş gösteriyor.

Yıldırım'ın yazıları acı gerçekleri yansıtıyor. Gelişmiş bir ülke İsviçre'den Türkiye'ye bakış var. İsviçre'de eğitime yapılan yatırım meyvelerini vermiş. İsviçre'ye göre eğitim basamağında çok gerideyiz. Aynı paralelde doğamıza sahip çıkamıyor, koruyamıyoruz. 

Her yıl yaz tatiline gelen Yıldırım, yurtdışında gördüklerini Türkiye'de de görmek istiyor. Oradaki sosyal yaşamı burada arıyor. Çatalzeytin betonlaşmasın, doğası bozulmasın, diyor.

Dünya hızla değişiyor. İletişimdeki gelişmeler baş döndürüyor. Enerji konusu insanları çıldırttı. Ateş dansı yapmıyor, ateş içinde yaşıyoruz. Çatalzeytin'de en büyük derdimiz denizimiz, derelerimiz. Akçay'a ve sahilimize sahip çıkmak en başta gelen gorevımız.

Duygu ve düşünceler su gibi akar. Eğitim ve kültür dünyamızda dereler, göller, okyanuslar oluştururlar.

Eğitime ve kültüre verdiği emekler için meslektaşım Kemal Yıldırım'ı kutluyorum.

* Kemal Yıldırım'ın "İsviçre'den Notlar" Kitabına sunum yazım.


HES Notu: Akçay'a Hidro Elektrik Santralı (HES) yapımını engellemek için hukuk mücadelemizi sürdürüyoruz. İdare Mahkemesince bilirkişiler atandıktan sonra Akçay'da keşif yapılacak. Çatalzeytin'e 26 Nisan'da ilk resmi ziyaretini yapan Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'a durumu çok açık ve net bir şekilde anlattım, desteklerini istedim.

Mücadelemize destek verenlere, düzenlediğimiz doğa etkinliklerine katılanlara maddi katkı veren doğasever dostlara teşekkür ediyorum. Sosyal ve kültürel çalışmalarda hep yanımızda olan İsviçre'deki sesimiz Mehmet Şahıngöz e, Cemal Özcan'a HES mücadelesindeki destekleri için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...