Google+

Anıt Ağaçlarımız

Çatalzeytin'de Anıt Ağaçların su yüzüne çıkarılması yönünde çalışmalarımız sürüyor. Böyle bir çalışmaya öncülük yapmaktan büyük mutluluk ve huzur duyuyorum.

Anıt Ağaçlar, gündeme getirilmesi çok gecikmiş konularımızdan birisi. Bu konuyu ilk dile getiren hemşehrimiz ağaçlandırma konusunda uzman olan Orman Yüksek Mühendisi Turgut Çelikkol oldu. Çelikkol, Afrika, Asya ve Avrupa'da ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar yaptı. Anıt Ağaçlarla ilgili ilk çalışmamızı ressam Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu'nun desteği ile 2008 yılında Ciye'de sergiledik.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Başkanı Sadık Erik ve gazeteci Cebrail Keleş 18 Ağustos'ta Çatalzeytin'e geldiler. Ben ve gazetemiz foto muhabiri Doğan Özbay'la birlikte Piri, Çağlar, Samancı köylerine giderek bir günlük çalışma yaptık.

Çapı 5 metre civarında olan Anıt Ağaç özelliği taşıyan ilçemizdeki ağaçları tespit etmeye çalıştık. Amacımız tarihe ışık tutacak bu ağaçların tescil edilmesi.

Yan sütunlarda bugüne değin tespit ettiğimiz Anıt Ağaçlarımızın fotoğraflarını verdik. Çayağzı'nda (Gencek/Türkeli) kavlak, Saraçlar'da selvi, Çağlar'da Selvi, Piri'de ceviz, Çelebiler'de (Nuri Şahin Değirmeni) çınar, Samancı'da gürgen, kestane ve çam, Paşalı'da (Türkmen Pazarı) çınar ağaçları, tespit edebildiğimiz Anıt Ağaçlarımız.

Anıt Ağaçlarımızın tespit ve tescil çalışmasının yapılabilmesi için okuyucularımızdan ve ilgili olan herkesten, her kuruluştan destek bekliyoruz. Başta Orman İşletme Müdürlüğü olmak üzere köy muhtarlarımızı, ağaç dostu, ağaç uzmanı hemşehrimiz Turgut Çelikkol'u göreve çağırıyorum.


Hasan Yılmaz Gerçeği

Hasan Yılmaz, İstanbul'da esnaftı. Bayrampaşa Kas-Der'in Şube Başkanlığını yapıyordu. Yılmaz, esnaflığım bir yıldır Çatalzeytin'de sürdürüyor. Huzur Kıraathanesinin sahibi.

Hareketli bir yaşamı var, mücadeleyi seviyor. Hasan Yılmaz, İstanbul'da Kas-Der Şube Başkanı iken, Çatalzeytin'de Devlet Hastanesinin İlçe Hastanesine dönüşmesine karşı çıkarak Sağlık Bakanlığına dava açan İl Genel Meclisi Eski Üyesi Sadık Korkut'a, Muhtarlar Demeği Eski Başkanı Urfan Turan ile birlikte destek vermişti.

Çatalzeytin'e gelişinin 3. ayında İlçe Hastanesinin Entegre 3'e dönüşmesine tepki olarak 15 Ekim 2010 tarihinde miting düzenledi. Kimsenin yapmadığını yaptı, çarşı içine kürsüyü kurdu, sağlık gerçeğim bağıra bağıra dile getirdi. Bu mitingin 1 saat öncesi Belediye Başkanı Musa Ihsan Uğuz "Hastane kapanmayacak" anonsu yaptırdı. Olaya sahip çıkacağına kapatmaya çalıştı. Şimdi saç döküldü, kel göründü. Olaya kimse sahip çıkmadı. İstanbul Demekleri ve diğer sivil toplum örgütleri seyirci kaldılar. Sanki hastane sadece Hasan Yılmaz'a lazımdı.

Hastane olayı hızla gelişti. Ramazan Bayramı öncesi İlçe Hastanesinde 26 Ağustos 2011'de İcap Nöbetine geçildi. Dananın kuyruğu koptu. Hasan Yılmaz gerçeği görüldü.

Bu defa tepki büyük olmalıydı. Ama maalesef olmadı. Hasan Yılmaz yine tek başma halkın tercümanı oldu. "Öküz köye geldi mi ?" dercesine 02 Eylül 2011 Cuma günü kürsüye çıktı. Sağlık gerçeğini çarpıcı bir şekilde açık açık anlattı.

Ben Hasan Yılmaz'ın hastane konusundaki eylemlerini, söylemlerini çok önemsiyorum. Yürekliliğini kutluyorum Bir iş yapmadan ahkam kesenlere, sağdan soldan, köşelerden seyirci kalanlara olayı basite indirgeyenlere de şaşıyorum. Hasan Yılmaz Çatalzeytin için hastane konusunda özverili bir çalışma ortaya koydu. Bugün hastane 24 saat hizmet veriyorsa bu işte en büyük pay Hasan Yılmaz'indir.

Yılmaz'la birlikte sağlık kürsüsüne çıkıp konuşan İbrahim Çınar'a, Av. İsmet Yeni'ye, Sadık Korkut'a, Selahattin Kurt'a, Mazhar Özcan'a, Sami Ercan'a, Yusuf Eğri'ye, Ercan Topçuoğlu'na, Piri Köyü Muhtan Rahmi Çelilke, Fatih Ince'ye de teşekkürlerimi sunuyorum.BAHRİ ERİN MESAJI:
Memleket özlemi içerisinde bugün (11.10.2011) elime geçen gazetemizde "Gurbetçilerimiz" başlıklı yazınızı okudum. Çok güzel özetlemişsiniz rahmetli Suat Sayın'dan dinledikçe o şarkıyı "Yolcu İle Arabacı" hep hüzünlenirim. Elinize sağlık. Selamlar.

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...