Google+

Akçay

Akçay HES Değerlendirme Suçatı Doğa Yürüyüşü ve toplantısı 05 Haziran 2010 tarihinde yapılacak. Bu organizeyle önce ilçe merkezine 20 km mesafedeki Suçatı’yı tanıyacak insanlarımız… Daha sonra  da Defne’deki bilgilendirme toplantısına katılacak. Hidroelektrik Santralı (HES) konusunda bilgi sahibi olunacak.

Çatalzeytin’i, Çatalzeytin yapan unsurlar vardır. Bu unsurların en başında denizimiz ve Akçay’ımız gelir. Çünkü su hayattır.

Akçay’a Hidroelektrik Santralı (HES) yapılma izni çıktı. Proje     elimizde ezbere konuşmuyoruz. Projeye göre Akçay yatağında kalacak su miktarı %10 oranında. Buna can suyu bile denmez. Doğal yaşamın , ekolojik dengenin korunması için bilim adamları dere yatağında en az %40 su bırakılmasını şart koşuyor.

Çatak ve Karacakaya’dan gelen Akçay’ın 2 büyük kolunun birleştiği nokta Suçatı’dır. HES projesine göre ilgili firma, Suçatı’nın 1 km altına su havuzu yapacak. Su havuzundan 14 km aşağıya çelik borularla suyu akıtacak. Epçeler köyü civarında santral kuracak.

Belediyenin içme suyu kaynakları da Akçay yatağındadır. Akçay, HES projesiyle Çatalzeytin Merkez mahallesi ve Çelebiler mahallesinin, PEM’in suları kesilecektir.

Bu HES projesi, Akçay kıyısındaki köylerimizde hayatı olumsuz etkileyecektir. İklim değişecek susuzluktan bağ, bahçe yapılamayacaktır. Tehlikeyi görmezlikten gelemeyiz. Çok iyi düşünmek zorundayız.

Çatalzeytin Mektubu Gazetesi HES konusunda taraftır. Bilimden yana taraftır, sağduyulu insanlardan yana taraftır, Akçay’ın suyunu özgürce akıtmasından yana taraftır.

Tarafız çünkü bu proje tüm köylerimizi olumsuz etkileyecek. Köylümüz hayvanına içirecek su bulamayacak, hayat çekilmez olacaktır. Köylerimiz cazibesini kaybedecek, boşalacaktır. Akçay’dan batan su hangi köyümüzün hangi tarlasına, hangi çeşmesine akıyor ? Biliyor muyuz ?

Su olmayınca köylerimizin değeri mi kalır ? Köylerimizde atalarımız, ninelerimiz bir damla su için kavgalar ettiler.

Bir damla suya canlar verildi. Şimdi eller gelecek, Akçay’ın suyu kökten kesilecek. Kimsenin sesi çıkmayacak mı ?

Susup seyredecek miyiz ?

KAÇIP KURTULACAK MIYIZ ?

SARIP SARMALAYACAK MIYIZ ?

AKÇAY’A SAHİP ÇIKACAK MIYIZ ?  

Bu Haberi Paylaş.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...