Google+

Karadeniz'de zeytin yetiştiğini biliyor muydunuz?

Yerel yemek kitaplarına düşkünlüğüm sayesinde “Çatalzeytin Yemekleri” isimli bir kitap satın aldım. Üzerinde şahane kıyı ve orman manzarası olan kitap, okuyunca beni mest etti. 72 sayfalık kitap, tamamen yerel tariflerden oluşuyor, gayet te sade bir dille yazılmış...Yazarı, Günay Öztük Çebi; Çatalzeytin Mektubu Gazetesi tarafından yayınlanmış. İtiraf edeyim, Çatalzeytin’in kazasının tam olarak nerede olduğunu bilmiyordum.

Kitapda ki telefon numaralarından Kastamonu’ya bağlı olduğunu anlamam güç olmadı. Numarayı çevirip Çatalzeytin Gazetesi Yayın Yönetmeni Emin Türkay Öztürk’le görüşmek istediğimi söyledim. Türkay Bey, çok sıcak karşıladı telefonda beni. Biraz da kitabın elime nasıl ulaştığını merak etti. Anlattım, kitabın iyi dağıtılmış olduğuna sevindi.

Devamını oku: Karadeniz'de zeytin yetiştiğini biliyor muydunuz?

Çatalzeytin'de Kış Eriği

Kastamonu ili Çatalzeytin ilçesine bağlı Saraçlar köyünde marangoz ustası eski muhtar Mustafa Kara’nın (63) yetiştirdiği kış erikleri büyük ilgi gördü.Denemek için evinin bahçesine diktiği erikler bol ürün verince Kara; Cuma pazarında satışını yapmaya başladı. Mustafa Kara “Yalova’da gördüm, ilgimi çekti. Denemek için bahçeme 6 yıl önce diktim. 3-4 yıldır meyve veriyor.

Devamını oku: Çatalzeytin'de Kış Eriği

Kayın kütüğünde yaprak mantarı.

Merkez Mahallesi Muhtarı Seçgin Özen (1968) yaprak mantarı yetiştirdi. İlçede manavlık yaparak geçimini sağlayan Muhtar Özen kayın ağacı kütüklerinde yaprak mantarı yetiştirdi.

Devamını oku: Kayın kütüğünde yaprak mantarı.

Neriman Can - Hakan Ünlü

Neriman Karacan ile Hakan Ün 23 Temmuz'da evlendiler.


Genç çifte mutluluklar diliyoruz. 

HÜSEYİN YILDIZ'I KAYBETTİK

            Yunuslar Köyü eski muhtarı Hüseyin Yıldız'ı (1956) 18.10.2014 günü kaybettik.

            Yıldız bugün öğle namazından sonra Yunuslar'da toprağa verildi. 

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...