Google+

Kastamonu'nun HES zaferi

Akarsularımıza bulaştırılan HESlere (hidroelektrik santral) karşı yöresel hukuk direnişlerinde bir zafer de Kastamonudan...

Çatalzeytin ilçesindeki Akçay Deresine kurulmak istenen Yunuslar Regülatörüizni, Çatalzeytin Âşıkları Çevre Platformunun açtığı dava sonucunda Kastamonu İdare Mahkemesince iptaledildi.

Aynı yatırım Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) gerek olmadığı!” gerekçesiyle 2010 yılında valilikçe uygun bulunmuştu. Açılan davadaki bilirkişi incelemesinde ise çevreye etkisinin yüksek düzeydeve olumsuzolacağı saptanınca,  yüksek yargı, kararınıçevrenin ve yaşam kaynaklarının korunmasından yanaverdi...

Aralarında Erçeller ve Piri Köy muhtarlarının da bulunduğu Çatalzeytin Âşıkları’nın davasında oybirliği ile alınan 13 Aralık 2011 tarih ve 2011/96 sayılı mahkeme kararı bakın neleri vurguluyor:

Devamını oku: Kastamonu'nun HES zaferi

Akçay HES iptal edildi

Hes Enerji Üretim San. Tic. A.Ş. tarafından yapımı planlanan Yunuslar Regülatörü ve Hes Kastamonu İdare Mahkemesince iptal edildi. Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu üyeleri tarafından Kastamonu İdare Mahkemesi nezdinde 17.09.2010 tarihinde dava açıldı ve 03.06.2011 günü keşfi yapılmıştı. Akçay’a yapılmak istenen Hes’e Valilikçe 2010 yılında ÇED’e gerek yoktur kararı ile izin verilmişti.

Devamını oku: Akçay HES iptal edildi

Akçay Yunuslar HES Mahkeme İptal Kararı

      

T.C.   KASTAMONU İDARE MAHKEMESİ

ESAS NO        : 2010/599
KARAR NO     : 2011/916

DAVACILAR            :      

1- EPÇELLER KÖYÜNÜ TEMSİLEN MUHTAR ASIM GÜRLEYEN
2- PİRİ KÖYÜNÜ TEMSİLEN MUHTAR RAHMİ ÇELİK
3- NECATİ ERAT
4- SELVER ÖZCAN
5- DOĞAN ÖZBAY
6- HAYRET ÖZTÜRK
7- NADİDE ÖZTÜRK
8- AYŞE ÇELEN
9- CEMAL YILDIRIM
10-SALİM ÜNLÜ
11-EMİN TÜRKAY ÖZTÜRK
12-GÖKAY ÖZTÜRK
13- MAZHAR ÖZCAN

VEKİLİ                        : AV. YAKUP ŞEKİP OKUMUŞOĞLU Orta Sokak No.5/302      Ereğli/ZONGULDAK

Devamını oku: Akçay Yunuslar HES Mahkeme İptal Kararı

Samancı'daki anıt ağaç göz kamaştırdı.

Çatalzeytin Samancı köyü Abanos Sırtı mevkiinde görülen Sulugürgen adı verilen anıt ağaç göz doldurdu.
İstanbul’da oturan gurbetçi Erşan Sadi’nin bulduğu ağaç 20 metre boyunda, 5,20 cm çapında ölçülere sahip.

Doğasever Erşan Sadi “Köyümüz ve çevre köylerdeki anıt ağaçların tespit edilerek korunması için çalışma başlattım. İstanbul’da faaliyet gösteren Samancı Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de bu çalışmamıza destek veriyor. Daha önce de köyümüz sınırları içinde Kızlar Türbesindeki çam ağacı tespit edilmişti.” dedi.

Akçay HES için keşif yapıldı.

Çatalzeytin Akçay deresine yapımı planlanan HES için Kastamonu İdare Mahkemesine açılan dava paralelinde bugün saat 10:00’da keşif yapıldı.

Keşfe Kastamonu İdare Mahkemesinden 1 hakim, 3 kişiden oluşan bilirkişi heyeti davalı ve davacı avukatları tarafları katıldılar. Saat 11:30’da başlayan keşif 16:00’da tamamlandı. Projeye göre Akçay deresinin ilgili noktaları gezildi. Bilirkişi heyetince notlar alındı.

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...