Google+

Karadeniz HES kuşatması altında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın verilerine göre Karadeniz Bölgesi'nde işletmede 95, inşa aşamasında ise 58 Hidroelektirik Santrali var. Proje, fizibilite, ön inceleme ve Su Kullanım Hakkı Anlaşması kapsamında da 253 Hidroelektrik Santrali (HES) projesi bulunuyor. Toplam 406 projenin maliyeti yaklaşık 16 milyar dolar. Karadeniz'de bulunan HES'lere çevreciler karşı çıkmaya devam ederken, bir yandan da hukuk mücadelesi veriliyor. 

Karadeniz HES

Devamını oku: Karadeniz HES kuşatması altında

Konaklı Taş Ocağı'nda Keşif...

Konaklı köyünde DSİ 23. Bölge Müdürlüğü tarafından 3,06 hektarlık alanda yapılması planlanan taş ocağına Valiliğin verdiği “Çed gerekli değildir” kararına Konaklı Köyü Muhtarı Nazif Sağıroğlu ve azalar İsmet Aksu,  Basri Yozgat, Halil Topçu Kastamonu İdare Mahkemesine 17.04.2013 günü dava açtılar. Mahkeme 30.05.2013’te yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

 

Devamını oku: Konaklı Taş Ocağı'nda Keşif...

Akçay ve Harda derelerinde keşif

Harda deresine yapılması planlanan Taş Ocağı ve Akçay deresine yapılması planlanan Hidro Elektrik Santralına (HES) açılan davalar sonucu Kastamonu İdare Mahkemesince 11 Nisan'da keşif yapıldı.

Harda deresindeki keşfe 1 hakim, 5 bilirkişi, davacılar Kaşlıca Muhtan Seyfi Güney, İsmet Şahin, İsmet Tulum, Necati Genç, ve davalı Selahattin Erdağ ve izleyici olarak Merkez, Samancı, Konaklı, Yukansökü, Çubuklu muhtarlan katıldılar.

Akçay'da yapılan HES keşfinde davacılar adına Emin Türkay Oztürk, Avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu, 1 hakim, 5 bilirkişi, HES firma yetkilisi Yücel Kocataş ve Avukatı Rıdvan Ergün hazır bulundular.

Akçay HES mahkeme kararıyla durduruldu.

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yapımı planlanan Yunuslar Regülatörü ve HES projesine açılan ikinci davayı gören Kastamonu İdare Mahkemesi, “İşlemin yürütülmesinin durdurulmasına” karar verdi. Mahkeme kararı jandarma gözetiminde proje sahibi firmaya tebliğ edilirken yeni bir karar verilinceye kadar dere yatağında çalışma yapılamayacağı belirtildi.

Devamını oku: Akçay HES mahkeme kararıyla durduruldu.

Akçay HES'e 2. Dava

ÇED’e gerek yoktur kararıyla Valilikçe çalışma izni verilen Akçay HES inşaatı Kastamonu İdare Mahkemesince iptal edilmiş, 03 Mart 2012 tarihinde dere yatağında çalışma yasaklanmıştı. İlgili firma HES Enerji Üretim San. Tic. A.Ş.’nin hazırlattığı projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olur verdi. Akçay’da HES çalışması yeniden başladı.

Birinci davayı kazanan Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu Üyeleri ikinci davayı Ekim ayı içinde açacaklar.  Yeni hazırlanan ÇED proje dosyası 10 Eylül’de Kastamonu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Avukata gönderilmek üzere Emin Türkay Öztürk tarafından alındı.

Platform adına konuşan Öztürk “Çatalzeytin doğa koruma mücadelemiz Akçay HES başta olmak üzere sonuna kadar sürecek. Doğayı onarmak, tahribatı telafi etmek mümkün değil. Dereyi kurutursak bir daha akmaz. Deniz dolarsa geri gelmez.

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...