Google+

MERAL ÇELİKKOL RESİM SERGİSİ AÇTI

      İlçemiz Kaymakamlığında görevli Meral Çelikkol; Çatalzeytin, Abana, Bozkurt ve İnebolu ilçelerinin tarihi evleri ve doğal zenginliklerini yağlı boya ve pastel boya çalışmaları şeklinde tuvale yansıttı. Değişik manzara resimlerinden otuzunu Çatalzeytin Cumhuriyet Meydanında 15.05.2015 cuma günü saat 11.30 yapılan açılışı ile halkın beğenisine sundu.

       Açılışta sunumu emekli öğretmen Ergun USTA yaptı. Usta; Meral Çelikkol'un Çatalzeytin tanıtımına yaptığı katkıları ve sanat yaşamı ile ilgili bilgiler verdi.

      Resim sergisinin açılış kurdelasını Kaymakam Recep KOŞAL, Garnizon Komutanı Alper YILMAZ, Belediye Başkanı Musa İhsan UĞUZ, ve ressam Meral ÇELİKKOL birlikte kestiler.

 

PİRİ KÖYÜ SUNDURMA VE ŞADIRVAN AÇILIŞI

Piri köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği organizesi ve işadamları desteği ile yapılan şadırvan, sundurma ve hizmet binasının açılışı 26 Temmuz’da

yapıldı.

1933 yılında yapılan Saydaş camii bahçesine yapılan tesislerin açılışından sonra 400 kişiye yemek verildi.

Tesislerin açılış törenine Dernek Başkanı Kazim Çelik, Belediye Başkanı M.İhsan Uğuz, İl Genel Meclisi Üyesi Birol Bozkurt, işadamları Mehmet Ünlü ve Kenan Ünlü, Muhtar Rahmi Çelik, birer konuşma yaptılar.

            Muhtar Rahmi Çelik “Yol konusunda verilen sözlerin yerine gelmesini bekliyorum.” dedi.

            Törende işadamı Mehmet Ünlü’ye plaketini Belediye Başkanı M.İhsan Uğuz, işadamı Kenan Ünlü’ye plaketini Müftü Ali Işık verdiler.

 

HAYATİ TAHSİN YILMAZ GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ

    Eğitimci-yazar Hayati Tahsin Yılmaz bugün 30.07.2014 saat 12.00'de gazetemiz bürosunu ziyaretti.

    Gazetemiz yayın yönetmeni Emin Türkay Öztürk'le yapılan görüşmeye Yılmaz'ın kardeşleri Salim Yılmaz, Necmettin Yılmaz, emekli Resim Öğretmeni Hayati Topaloğlu, öğrencisi Hakkı Şen ve emekli öğretmen Selim Öztürk katıldılar.

TÜRKELİ’DE KİTAP FUARI AÇILDI

Sinop’un sahil ilçesi Türkeli’de Kaymakamlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, esnaflar işbirliği ile Özcan Kırtasiye organizesinde kitap fuarı açıldı.14 Nisan’da açılan kitap fuarı 19 Nisan’da sona erecek.  “Kitapla Büyüyorum Projesi” öğrenci, öğretmen ve velilerin büyük ilgisini çekti.Organizeyi yapan Özcan Kırtasiye sahibi Yavuz Özcan “Kitap fuarımıza destek veren kuruluşlara ve esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu yıl ilk defa açtığımız fuara gösterilen ilgiden memnunum. Bu kültür hizmetinde başarılı olmak beni mutlu etti.” dedi.   

 

 900 yıllık amforanın sırrı çözülemedi.

Çatalzeytin'de 2003 yılında balıkçı Şükrü Zarflıoğlu tarafından bulunarak, Sinop Müze Müdürlüğü’ne teslim edilen ve 800-900 yıllık olduğu tahmin edilen amforanın içerisindeki sıvı sırrını hala koruyor. 10 yıldır sıvı ile ilgili herhangi bir inceleme yapılmazken, aradan geçen zamanda katılaştığı bildirildi.

Sinoplu balıkçı Şükrü Zarflıoğlu, 2003 yılı Mart ayında Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesi açıklarında avlanırken 80–85 metre derinlikte trol ağlarına amfora takıldı. Ağzı kapalı ve içinde sıvı bulunan ’Amfora’yı Sinop’a götürerek Müze Müdürlüğü’ne teslim etti. Amforanın yapılan incelemede yaklaşık 800-900 yıllık olduğu belirtildi. Aradan geçen 10 yıla rağmen amforanın içindeki sıvının ne olduğu incelenmedi. Sinop Müze Müdürü Hüseyin Vural, kentte amforanın içerisinde sıvının ne olduğunu tespit etme şanslarının olmadığını İstanbul veya Ankara’daki laboratuvarlarda incelenmesi gerektiğini söyledi. Amforanın açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığından izin alınması gerektiğini dile getiren Vural, "Bakanlık uygun görürse bu amfora açılır içindeki malzemenin tahlili yapılır. Bunun içerisinde şarap veya zeytinyağı olabilir. Bunun için biz bakanlıkla yazışmalar yapacağız. Bakanlık uygun görürse bu tahlilleri yapılabileceğimiz uygun bir laboratuvar belirleyeceğiz ve içerisinde ne olduğu tahlil sonrası belirlenecek" dedi.

Devamını oku: 900 yıllık amforanın sırrı çözülemedi.