Google+

10 bin metreküp kum elekten geçiriliyor

Çatalzeytin'de balıkçı barınağından çıkarılan kumda sikke bulunması üzerine, 10 bin metreküp deniz kumu elekten geçiriliyor.

Çatalzeytin Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, Ginolu barınağının, ilçelerinin önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.


Barınağın kumla dolması üzerine geçen yıl temizlik çalışması yaptıklarını hatırlatan Uğuz, barınaktan çıkarılan kum ve çakılları kıyıda topladıklarını ifade etti.

Devamını oku: 10 bin metreküp kum elekten geçiriliyor

Çatalzeytin Evleri Ağlıyor

Cennet ilçemizin elde kalan yöresel evleri için ‘korumaya gerek yok’ kararı alındı!

Çatalzeytin âşıkları bugünlerde hem sevinçli hem de hüzünlüler. Sevinçliler; çünkü Kastamonunun bu doğa cenneti kıyı ilçesine de göz koyan HES projesine ÇED raporu düzenlenmeden verilen valilik iznini yargı durdurdu hüzünlüler; çünkü ilçede elde kalabilen son eski evler için korunmalarına gerek yoktur!kararı alındı.

Oysa doğal zenginliklerle yöresel sivil mimari geleneğin ürünü eski evler, yerel kimliği birlikte oluşturan çevre ve kültür değerleridir. Devletin mahkemeleri çevreyi gözetirken devletin bir başka kurumunun aynı çevreyle uyumlu yaşamayı simgeleyen geleneksel mimari örnekleri yok olmaya terk etmesi, ülkemizde yılların özverili mücadelesiyle ulaşılan koruma bilinci ve birikimlerine yakışmıyor.

Karadeniz güzeli

Batı Karadenizdeki kıyı kasabalarımızdan olan Çatalzeytin, Sinop ile Kastamonu il sınırını da belirleyen Akçay Deresinin Karadenizle buluştuğu yerde.. Batısında Sinopa bağlı Türkeli, doğusunda yine Kastamonuya bağlı Abana ve Bozkurt ilçeleri var.

Devamını oku: Çatalzeytin Evleri Ağlıyor

Çatalzeytin Çağlar köyünde tarih, tarih üstünde.

Bir yanda anıt ağaç diğer yanda Balıkçı Vali, 
bir yanda Romalı büyükanneye ağıt…

Sinop Kerempe Burnu arasında çalışan gemiciler fırtınaya yakalandıklarında gemilerini kıyıdaki çatal bir zeytin ağacına bağlarlarmış.

— Fırtınayı nerede geçirdiniz? Sorusuna;
— Çatalzeytin’de diye yanıt verirlermiş.

Zamanla bu şekilde söylene söylene bu yörenin ismi de Çatalzeytin olmuş.

İşte biz de “O” bahsedilen Çatalzeytin’deyiz.

Kıyısında gözlerimin bu ilçeye adını veren bir Çatal Zeytin ağacını olmadı taştan bir heykelini aradığı o güzelim Çatalzeytin’de Anıt ağaçların izindeyiz.

Bu seferki yolculuğumuzda bize rehberlik edecek kişi tam anlamıyla bir Çatalzeytin Sevdalısı olan ve bu sevimli ilçenin daha yaşanabilir olması, doğal güzelliklerinin bozulmaması için kalemiyle gazetesiyle kitaplarıyla mücadele eden bir yayımcı, gazeteci-yazar olan Emin Türkay ÖZTÜRK.

Devamını oku: Çatalzeytin Çağlar köyünde tarih, tarih üstünde.