Google+

JENERATÖRDEN ZEHİRLENDİLER

           Çatalzeytin ilçesine bağlı Yukarısökü köyünde ikamet eden vatandaşlar 5 gündür kesik olan elektrikler nedeniyle çalıştırdıkları  jeneratörden zehirlendiler.

           Yukarısökü Köyü Tarakçılar Mahallesinde hafta içinde yoğun bir şekilde yağan kar nedeniyle elektrikleri olmayan mahalle sakinleri çareyi jeneratörde buldular. Jeneratörün egzosundan çıkan gazdan Musa Tığlı (1956), Kamil Tığlı (1951), Ali Tığlı (1961), Emine Tığlı (1985), Merve Tığlı (1991), Ayşe Tığlı (1961),Müyesser Tığlı (1949) ve Fatma Tığlı (1944) zehirlendiler.

            Olay saat 21.30 sıralarında meydana geldi. Köyde oturan komşu 3 hane elektrik kesintisi nedeniyle sırayla birbirlerinin evinde zaman geçirdiler. Evine yeni jeneratör alan Kamil Tığlı komşularını evine davet etti. Kamil Tığlı yeni aldığı jeneratörü evinin bodrum katına koydu. Jeneratörden çıkan gaz üst katta oturan vatandaşları etkiledi. Durumu fark eden vatandaşlar kendi araçlarıyla Çatalzeytin İlçe Hastanesine gelerek ayakta tedavi oldular. Tedavileri biten vatandaşlar taburcu edildiler.

          Kamil Tığlı “ Yukarısökü Tarakçılar Mahallesinde oturuyorum. Yeni bir  jeneratör aldım elektrik olmadığından bu akşam muhabbeti biz de yapalım dedim. Bodrum kata koymuş olduğum jeneratörden çıkan gaz eve intikal etti. Yavaş yavaş oturan arkadaşlar ve hanımlar fark ettiler. Baş dönmesi filan olunca tedbirimizi aldık, motoru istop ettik ve hastaneye geldik. Kendi imkanlarımızla kendi enerjimizi sağlıyoruz. Mağdur durumdayız. Elektrik faturaları 7-8 aydır gelip yazılmıyor. Bunu bir emekli olarak köyde oturanlar olarak biriken faturaları nasıl ödeyeceğiz. O kadar arıyoruz arıza numaralarını bir yerlere ulaşamıyoruz. Köyde telefonlarımız, buzdolaplarımız çalışmıyor yiyeceklerimizi çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Seçim zamanları köylerimize gelip teker teker oy istemesini biliyorlar. 30 cm kar yağdığı zaman ne yolumuzu açıyorlar ne de bu vatandaşların ne yapıp ettiğini sormuyorlar. Sorunlarımıza çare bulmalarını istiyoruz.” dedi.

              Yukarısökü Köyü Muhtarı Bekir Kömürcü “1979 yılında yapılan elektrik hattı bugün hala kullanılmakta. Köy halkımız kendi imkanlarıyla jeneratör alıp kullanıyor. Arıza nedeniyle 6 gündür köye elektrik verilmiyor. Gurbetten gelip köye yerleşen Kamil Tığlı eşi, annesi ve evine komşularıyla sohbet ederken oturdukları odanın altında çalışan jeneratörden zehirlendiler. Uzun süre devam eden elektrik arızası büyük bir faciaya yol açacaktı.”dedi.

ÇATALZEYTİN 3 GÜN SONRA ELEKTRİĞE KAVUŞTU

3 gündür elektrik verilemeyen Çatalzeytin bugün saat 16.00’da elektriğe kavuştu.

Çatalzeytin-Abana arasında yıkılan elektrik direkleri ve kopan teller Enerjisa ekiplerince 2 günlük çalışma sonunda arıza giderilerek ilçe merkezine elektrik verildi. İlçeye bağlı 41 köye ve Çelebiler Mahallesine elektrik verilemiyor. Köylerde elektrik direkleri yıkıldı, teller koptu. 

Yoğun kar yağışı nedeniyle Enerjisa ekipleri çalışmalarını güçlükle yürütüyor. İlçeye bağlı yüksek köylerde  kar kalınlığı 1 metreyi geçti. Kapalı köyü yolu sayısı 25’i geçti.   

YEMİŞLİ KÖYÜNDE YANGIN

Yemişli köyü Farya Deresinde ormanlık alanda saat 09.00 sıralarında yangın çıktı.

Jandarma olay yerine gelerek gerekli güvenlik önlemlerini aldı. İlk müdahaleyi yangın tüpleriyle yaptı. Çatalzeytin ve Türkeli Orman İşletme Müdürlüğü itfaiyeleri ve Çatalzeytin Belediye itfaiyesi yangın söndürme işlemine devam ediyor.

Rüzgar nedeniyle yayılan henüz çıkış nedeni bilinmeyen yangını itfaiye ekipleri kontrol altına almaya çalışıyorlar.

Yemişli Köyü Muhtarı Yaşar Pulatkan “Sabah 09.00’da yükselen dumanlardan köyden yangını fark ettim, jandarmaya haber verdim. Hemen yangın yerine geldim. İlk müdahaleyi jandarma yaptı daha sonra itfaiye ekipleri geldi.” dedi. 

KÖKLÜCE'DE ORMAN YANGINI KORKUTTU

İlçeye bağlı Kuğu ve Köklüce köyleri arasındaki Nakaş mevkiinde saat 09.30 sıralarında yangın çıktı. Enerji nakil hattından çıktığı tahmin edilen yangın şiddetli rüzgarla hızla yayıldı.                

Yangını Abana’ya bağlı Altıkulaç köyünde oturan vatandaşlar dumanların yükselmesini fark ederek bildirdiler. Olaya ilk müdahale Çatalzeytin Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğünün itfaiye araçları yaptı. Olay yerine ulaşan jandarma güvenlik önlemlerini aldı. Daha sonra Abana Belediyesi, Bozkurt Belediyesi ekipleri ve Türkeli Orman İşletme Müdürlüğü  itfaiyesi de söndürme çalışmalarına katıldı.

Yangın Kuğu Köyü Çiftlik Mahallesi ve Köklüce Köyündeki evlere sıçramadan kontrol altına alındı.

Söndürme çalışmalarının ardından soğutma çalışmaları devam etti. Enerjisa tarafından orman yangını kontrol altına alınıncaya kadar ilçeye elektrik verilemedi. Elektrik saat 17.00’de ilçeye verildi.

Aynı mıntıkada geçtiğimiz yıllarda da yüksek gerilim hattından orman yangını meydana geldi. Enerjisa’nın ve Orman idaresinin gerekli önlemleri alması bekleniyor. Olay yerine gelen Çatalzeytin Kaymakamı Recep Koşal yangının evlere sıçramaması için gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

           Şiddetli lodos ilçede 2 gündür etkisini artırarak devam ediyor. Köylerimizde evlerin çatılarında kiremitleri attı. Ormanlık alanlarda ağaçların kırılmasını yol açtı. İlçe merkezinde yakın tarihe kadar çay bahçesi olarak işletilen Defne’nin çatısı da şiddetli lodostan payını aldı. Çatı yan tarafta bulunan bahçeye düştü. Olayda can kaybı yaşanmaması teselli sebebi oldu. 

 

 

 

BELEDİYE İŞÇİSİ HÜKÜMET KONAĞINDA İNTİHARA KALKIŞTI

          Ailevi sıkıntıları olan bir temizlik işçisi, hükümet konağının penceresine çıkarak intihar etmek istedi.

          Piyasaya borçları olduğu öğrenilen ve eşiyle sıkıntılar yaşayan M.D. (28), Çatalzeytin Hükümet Konağı'nın penceresine çıkarak intihara teşebbüs etti. Memurların şaşkın bakışları arasında pencereden “Eşim buraya gelecek” diye bağıran temizlik işçisi uzun süre ikna edilmeye çalışıldı.

 

          Olay yerine gelen İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alper Yılmaz ve polis memurları tarafından ikna edilen M.D adlı şahıs pencereden içeriye alındı. Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, “Taşeron sistemiyle belediyemizde işçi olarak çalışıyor. Olayın ailevi sıkıntılar sebebiyle meydana geldiğini tahmin ediyoruz" dedi. 

         Şahıs ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü. 

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...