Google+

YAŞLILAR GÜNÜ MYO’DA KONFERANSLA KUTLANDI

               Her yıl mart ayı içerisinde düzenlenen programlarla kutlanan “YAŞLILAR HAFTASI”; bu sene 13 Mart 2015 günü saat:13.30’dan itibaren Kastamonu MYO Çatalzeytin Kampüsünde, yaşlı bakım bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan programla kutlandı.

                Bölüm öğrencileri öğretmenleri Sibel DUMAN yönetiminde hazırladıkları sunuma katkı sunmak üzere davet ettikleri halktan yaşlılar da katılarak görüşlerini açıkladılar.

 

                Geçmişte yaşadıkları çocukluk anıları, yaşlılara davranış şekilleri ile bu gün gençlerden beklediklerini, yaşlı bakımının önemini anlattılar. Halktan; Ergun USTA, Atakan UĞUZ, Ayşe ÜN, Sara İNCE ve Makbule UĞUZ öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

                 Olumlu bir ortamda gerçekleşen sunumun kapanışını öğretim görevlisi Sibel DUMAN yaptı.

KASTAMONU TKDK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

13.03.2015 günü saat 10’da Yunus Emre İlkokulu salonunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 TKDK uzmanı Derya Yavuz Salcı tarafından IPART programı kapsamında sağlanan destekler ile ilgili bilgiler aktarıldı. Bilgilendirme toplantısına köy muhtarları ve vatandaşlar ilgi gösterdiler. Toplantıda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili N. Seltem Konçe ve Veteriner Hekimi İsmail Kaş’da hazır bulundular. Bilgilendirme toplantısı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFAD VE UMKE HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

                   Hafta başından bu yana bölgede etkili olan kar yağışı köylerde yaşayan vatandaşları mağdur etti. Çatalzeytin’e bağlı ve 25 km mesafedeki Kaymazlar Köyü Dumanlar Mahallesi'nde yalnız başına yaşayan şeker hastası Hüseyin Yüksel (66), AFAD ve UMKE ekipleri tarafından kurtarıldı. Saat 22.00’de ilçe merkezinden Çatalzeytin-Kastamonu karayolu üzerinde bulunan Kaymazlar Köyü Dumanlar yol ayrımına TIR dorsesinde getirilen snowtrack (kar kedisi), AFAD ve UMKE görevlileriyle 22.30’da Dumanlar Mahallesi'ne hareket etti. Saat 23.20’de şeker hastası Hüseyin Yüksel’e ulaşıldı. UMKE görevlileri, Yüksel’in ilk muayenesini ve şeker ölçümünü yaptılar. AFAD görevlileri köyde tek başına yaşayan 80 yaşındaki Şakir Sayan’a da erzak yardımında bulundu.

                      Hüseyin Yüksel “Hastalığım aniden gelişti. Önce Sayın Kaymakamımızı aradım. Sonra Özel İdare’yi aradım. Daha sonra 112’yi aradım. Şu an iyiyim devlet yanımızda. Devlet bizi yalnız bırakmaz. Şekerim düştü, biraz panik yaptım. Sizlerden ve devletten Allah razı olsun. Devletimize Allah zeval vermesin” dedi.

                     Dumanlar Mahallesi'nde Hüseyin Yüksel’in komşusu Şakir Sayan, “1938 doğumluyum. Ana yaşım 80. Köyde tek başıma kalıyorum. Hanımım vefat etti. Çocuklarım var 1 kızım Çatalzeytin merkezde, 1 tanesi Karabük’te. Yiyecek sıkıntısı yaşıyorum. Kar altında kaldık. 2 metreye yakın kar var. Elektriğimiz yok. 5 hayvanım var, onların da yiyecekleri bitti. Ne yapalım artık bir şeyler yapacağım” şeklinde konuştu.

Saat 24.00’te Dumanlar yol ayrımına gelen ambulansla Yüksel Çatalzeytin İlçe Hastanesi'ne getirildi. Yüksel’in tedavisinin ardından Türkeli ilçesinde oturan kız kardeşinin yanına gideceği öğrenildi.

                      İlçede son yılların en ağır koşulları yaşanırken yüksek köylerde kar kalınlığı yer yer 2 metre’ye ulaştı. Kaymakamlık, Özel İdare ekipleri bütün imkanlarını seferber ederek çalışmalara devam ediyorlar. Erejisa ekipleri elektriği olmayan köylere elektrik vermek için Özel İdare ekipleri yolları açmak için çalışıyorlar.

                      Gece saat 03.30 sıralarında ilçeye bağlı Karacakaya köyünde rahatsızlanan Selma Eroğlu Kaymakamlığa ait 4x4 araçla kurtarılarak ilçe hastanesine ulaştırıldı.

 

ÇATALZEYTİN BEYAZA BÜRÜNDÜ

         İlçede iki gündür etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. ilçe merkezinde kar kalınlığı 10 cm olarak ölçüldü. Yükseltinin fazla olduğu Çelebiler Mahallesinde kar kalınlığı 40 cm'yi geçti. 

         Yoğun kar yağışı nedeniylle ilçe bağlı 41 köyün büyük çoğunluğuna elektrik verilemiyor. 35 köyde yollar kar nedeniyle kapalı durumda. Dün akşam saatlerinde ilçeden İstanbul'a hareket eden otobüsler güç koşullarda ilerleyebildi. Saat 19.30'da hareket eden otobüsler 2,5 saatte Isırganlık mevkiisine ulaşabildi. İstanbul'dan Çatalzeytin'e gelen araçlar saat 11.00'de ilçeye ulaşabildiler. 

          Kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Elektrik vermek için enerjisa, yollları açmak için Özel İdare ekipleri yoğun çaba sarf ediyorlar. 


KÖY YOLLARI KAPALI OKULLAR BİR GÜN TATİL

         Yoğun kar yağışı nedeniyle Çatalzeytin’e bağlı tüm köy yolları kapalı. İlçeye bağlı 41 köyün 25’inde elektrikler kesik. Enerjisa ekipleri elektrik vermek için Özel İdare ekipleri yolları açmak için çalışıyor.

         Kavaklı köyünden gece hasta ihbarı alan Özel İdare ekipleri Mahir Öztürk’ü (71) 4*4 araçla evinden alarak Çatalzeytin İlçe Hastanesine getirdi. Yolda mahsur kalan öğrenci velisi Veli Tokan (34) kurtarıldı.

          Dün akşam İstanbul’dan hareket eden yolcu otobüsleri saat 10.30’da Çatalzeytin’e gelebildiler. Kayadibi ve Konaklı köylerine cenaze getiren otobüsler Yaralıgöz’de kara saplandı. 

Cıvıltı

Rehabilitasyon Merkezi
Cuma, 18 May 2018
                  Belediye Başkanlığı çok güzel bir adım attı. Otizm Engelli Rehabilitasyon Merkezi girişimi başarıyla sonuçlandı. Bu güzel girişimi geçen sayımızda... Devamı...