Google+

15. MUSTAFA ÖZTÜRK YARIŞMASINA KAYMAKAMLIKÇA İZİN VERİLMEDİ

          Çatalzeytin Mektubu Gazetesi tarafından kurucusu emekli öğretmen Mustafa Öztürk anısına geleneksel olarak düzenlenen yarışmaya Kaymakamlıkça izin verilmedi.

         2002 yılından beri Çatalzeytin ilköğretim okulları arasında yarışma sürekli düzenlenmişti. 2013 yılından itibaren ilköğretim uygulamasının kaldırılmasından sonra yarışma ilkokul 4. sınıf öğrencileri arasında yapılmakta idi.

          2015-2016 eğitim öğretim yılında “Çatalzeytin’de Spor” konulu yapılması planlanan yarışmaya Çatalzeytin Kaymakamlığı okulların geç açılması derslerin amaç ve kazanımlarının yetişmesinde sıkıntılar olması dolayısıyla izin vermedi.

         Yarışma Mustafa Öztürk adına 2002 yılında mektup, 2003 yılında söyleşi, 2004 yılında anı, 2005 yılında Çatalzeytin fotoğrafı, 2006 yılında Atatürk’ü Niçin Seviyoruz konulu kompozisyon, 2007 yılında Çevreye Karşı görevlerimiz konulu kompozisyon, 2008 yılında Çatalzeytin konulu şiir yazma, 2009 yılında Çatalzeytin konulu bilgi yarışması test, 2010 yılında Çatalzeytin coğrafyası konulu bilgi yarışması test, 2011 yılında Çatalzeytin folklorü konulu bilgi yarışması test, 2012 yılında Çatalzeytin konulu kompozisyon, 2013 yılında resim, 2014 yılında Çatalzeytin köyleri konulu bilgi yarışması, 2015 yılında Çatalzeytin tarihi konulu bilgi yarışması test düzenlenmişti.

         Konu ile ilgili olarak gazete sahibi Nadide Öztürk “Gazetemiz kurucusu Mustafa Öztürk adına 14 yıldır çok düzenli bir şekilde yarışma düzenlenmiştir. Bu yarışma ile öğrenciler Çatalzeytin’i kültür, sanat, turizm, spor yönlerinden daha iyi tanıma olanağı bulmuştur. Şimdiye kadar böyle bir durumla karşılaşmadık. Yarışmanın yapılma süresi 40 dakikadır. Eğitimde aksama olması söz konusu değildir. Kaymakamlığını kararına bir anlam veremiyorum.”dedi. 

 

ÇATALZEYTİN TAŞIMALI EĞİTİMİNDEKİ AKSAKLIK GİDERİLDİ

        Çatalzeytin’de ihalesi yapılmayan Saraçlar, Kulfallar, Celaller taşımalı öğrenci hattı 09.10.2015’te ihale edilerek eğitim-öğretimdeki aksaklık giderildi. Söz konusu hattı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 4 defa ihaleye çıkarmış, alan olmamıştı.

        Dokuz günlük kesintiden sonra üç köyden gelen 12 öğrenci okullarına kavuştular, derslere başladılar.

       İlçeye 4 km mesafede Saraçlar köyünde oturan öğrenci velisi Ayşe Bora “Öğrenciler 9 gün okula gidemediler. Kış bastırmadan yolumuzun düzeltilmesini çocuklarımızın yarım saat yol yürüme çilesinin sona ermesini istiyoruz. Köyün ortasından yol geçiyor ama mahalle yolları açık değil, çalışmıyor.” dedi. 

YUNUS EMRE OKUMA BAYRAMI

       28.05.2015 saat 18.00'de Yunus Emre İlkokulu birinci sınıf öğrencileri, öğretmenleri Mustafa Çevik ve öğrenci velilerinin katkılarıyla hazırlanan "Okuma Bayramı" programını sundular.

ÖĞRENCİLERE DİŞ MACUNU VE FIRÇA DAĞITILDI

         Anasınıfı öğrencilerine florür vernik uygulaması, 1. ve 2. sınıf öğrencilerine Çatalzeytin İlçe Hastanesi tarafından diş macunu ve fırça dağıtım yapıldı 

         Saat: 10.30'da İlçe Hastanesinde görevli Diş Doktoru Betül Çetinkaya ve hemşire Ayşegül Karadeniz anasınıfı öğrencilerinin dişlerini muayene ettiler. Öğrencilere Kaymakam Recep Koşal tarafından "Sağlıklı yaşa, sağlıklı büyü" ve "Sağlıklı dişler, sağlıklı nesiller" yazılı kalemlikler hediye edildi. Koşal, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine de içlerinde diş macunu, diş fırçası ve etiketlerin bulunduğu kalemlikler dağıttı.

 

 

ORMAN HAFTASINDA FİDAN DİKİMİ YAPILDI

         Çatalzeytin’de 21-26 Mart tarihleri arasında Dünya Ormancılık ve Orman Haftası nedeniyle Kastamonu Üniversitesi Çatalzeytin Kampüsünde fidan dikimi yapıldı.

        “Her çocuk bir fidan, hepimiz bir orman.” projesi kapsamında Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Orman İşletme ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa organize ettiği program saat 10.00’da Çelebiler Mahallesinde bulunan Çatalzeytin Kampüsünde Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından başladı. 

        Programa Kaymakam Recep Koşal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alper Yılmaz, Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, İlçe Emniyet Amiri Halil Özkan, Kastamonu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Hasbi Yaprak, Orman İşletme Müdürü Emel Ak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sedat Ünal, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

       Programda günün anlam ve  önemini belirten konuşmaları Kastamonu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Hasbi Yaprak ve Çatalzeytin Orman İşletme Müdürü Emel Ak yaptılar.

       Yaprak “Evliya Çelebi Erzurum’dan yola çıkan bir ağacın üzerinde bulunan bir sincabın yere inmeden Antalya’ya kadar hiç yere inmeden geçebileceğini ifade eder Seyahatnamesinde. Günümüzde İç Anadolu ve Doğu Anadolu neredeyse çölleşme tehdidi ile karşı karşıya. Bu çölleşme ile birlikte erozyon ortaya çıkıyor. Ne yazık ki her yıl onlarca ton toprak denizlere akıyor. Genç arkadaşlarımız doğaya, çevreye daha sahip çıkarlar. Tüm katılımcılara ve organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyorum. “ dedi.

        Emel Ak “Bugünü fidan dikimiyle birlikte çocuklarımızın görsel olarak ta bu anı yaşamak için böyle bir program düzenledik. Ormanların endüstriyel faydaları yanında günümüzde endüstriyel katkısı yanında sosyal faydalarının daha fazla olduğu aşikardır. Ormanların toprakları muhafaza etmesi, suyu tutması, piknik ve mesire yerleri gibi yerler ormanların sosyal faydalarını ön plana çıkarmıştır.bu yüzden geleceğimizin teminatı olan gençlere orman sevgisini aşılamak için böyle bir etkinlik düzenledik. Belki tek bir taşı önemini yoktur ama duvarın oluşması için gereklidir. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

        Yunus Emre İlkokulu öğrencileri Baran Özcan ve Kutlucan Köylü orman haftası ile ilgili şiirlerini okudular. Program katılımcıların 105 adet ıhlamur, 45 adet dut (kara, mor, beyaz) fidanlarının toprakla buluşmasıyla sona erdi. 

 

Cıvıltı

SARAÇLAR KÖYÜ YOLU
Pazartesi, 26 Ekim 2015
      Bu sayıda doğa mücadelemizi özetleyen “Herşeye Karşı” başlıklı bir yazı yazacaktım. Bana anlatılan üç konu ile gündem değişti.       Epçeler köyünden bugüne... Devamı...